Fundusze inwestycyjne TFI

W topowej grupie funduszy roi się od modnych branż

Spółki technologiczne oraz producenci gier przyniosły już spore zyski uczestnikom funduszy w tym roku. Oczywiście biją na głowę szeroki rynek.
Foto: Bloomberg

Jak dotąd kluczem do sukcesu inwestycyjnego w tym roku pozostaje zaangażowanie w modne branże nowych technologii czy producentów gier. Dało się jednak zarobić nie tylko za granicą.

Niezawodni liderzy branż

Tegoroczna czołówka funduszy składa się przede wszystkim ze strategii inwestujących w akcje spółek z rynków rozwiniętych. Nie ma ich w ofercie krajowych TFI szczególnie dużo, jednak wyniki są imponujące. W czołówce miesiącami utrzymuje się Skarbiec Spółek Wzrostowych. Obecnie jego wynik od początku roku to niecałe 83 proc. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy fundusz wypracował okrągłe 100 proc. zysku. Strategia funduszu? Akcje liderów w swoich branżach, walory najbardziej dynamicznych spółek polskich i zagranicznych, czyli „firmy osiągające wysokie zwroty na zainwestowanym kapitale". Z końcem czerwca największymi pozycjami były dwie spółki, stanowiące po 5 proc. aktywów. To Shopify (zwyżka o 168 proc. od początku roku) oraz DocuSign (205 proc. zysku).

Solidny wynik dający drugą lokatę na całym rynku utrzymuje Rockbridge Gier i Innowacji. Tegoroczne maksimum cena jednostek tego funduszu osiągnęła pod koniec lipca. Z końcem I półrocza jedną z większych pozycji było XTB, zajmujące ponad 7 proc. aktywów. Podobnie dużą wartość miały walory Draw Distance (d. iFun4all). Najwięcej, ponad 9 proc., kapitału funduszu było zainwestowanych w walory Bloober Team. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach portfel został istotnie przekształcony.

Foto: GG Parkiet

– W okresie od półrocza były bardzo duże zmiany zgodnie z agresywną strategią funduszu – wyjaśnia Paweł Sugalski, zarządzający Rockbridge TFI. – Obecna alokacja w akcje jest bliska 100 proc. Niższa alokacja w papiery udziałowe na przełomie roku była tymczasowa ze względu na ciągle napływy do funduszu – wspomina Sugalski. Jak jednak dodaje, liczba spółek w portfelu nie uległa zmianie. – Dziewięć z dwudziestki przedsiębiorstw z portfela półrocznego została usunięta z funduszu. W największej dziesiątce portfela powtarzają się tylko dwie firmy, zajmujące obecnie pozycję drugą oraz dziesiątą – analizuje zarządzający Rockbridge TFI. Jak dodaje, siedem z dziesięciu największych pozycji Rockbridge Gier i Innowacji jest całkiem nowa w portfelu. Zmieniła się także struktura – obecnie cztery największe pozycje stanowią aż 40 proc. portfela. – Finalnie, jeśli chodzi o alokację sektorową, wróciliśmy do jeszcze większego przeważenia firm z branży gier – przyznaje Sugalski. Producenci gier zajmują 60 proc. łącznych aktywów. – Ciągle unikamy reprezentantów WIG.Games. Posiadamy jedynie jedną spółkę ze składu tego indeksu – dodaje.

Podium najlepszych w tym roku funduszy zamyka Allianz Artificial Intelligence, inwestujący w tytuły uczestnictwa Allianz Global Artificial Intelligence.

Solidne zyski z GPW

W pierwszej piątce funduszy znalazła się kolejna strategia oparta na akcjach krajowych spółek, również z oferty Skarbca TFI. Skarbiec Małych i Średnich Spółek wypracował aż 42 proc. zysku. W okresie 12 miesięcy jest to 61 proc. Co ciekawe, w funduszu tym wyjątkowo zagościły akcje spółki zagranicznej – Microsoftu (dane na koniec czerwca). Dotąd portfel złożony był wyłącznie z akcji krajowych firm. Czy zarządzający planuje dobierać do portfela więcej firm zagranicznych? – Nie – odpowiada Michał Stalmach ze Skarbca TFI. – Microsoft pojawił się krótkoterminowo, pod konkretne wydarzenie. Od dłuższego czasu fundusz posiada tylko i wyłącznie akcje polskich spółek – zapewnia Stalmach. – W związku z rosnącymi obrotami oraz poprawiającą się płynnością, a także debiutami nowych emitentów i wtórnymi ofertami publicznymi obserwuję coraz więcej interesujących okazji inwestycyjnych na rynku krajowym – twierdzi zarządzający Skarbca TFI. – Poprawa płynności na polskim rynku powoduje również, że nie potrzebuję utrzymywać rezerwy płynnościowej w walorach zagranicznych – podkreśla Stalmach.

Złoto po raz drugi

Wśród najlepszych znajdziemy też przedstawiciela grupy funduszy surowców – PKO Akcji Rynku Złota. Przypomnijmy, że fundusz ten wypracował najwyższą stopę zwrotu w 2019 r. Szczyt tegorocznych notowań wypadł na początek sierpnia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.