Fundusze inwestycyjne TFI

Udany miesiąc dla OFE

W styczniu wszystkie OFE wypracowały zysk, wynoszący średnio 2,9 proc.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

To był świetny początek roku na globalnych rynkach kapitałowych, indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na giełdach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, wzrósł o 5,6 proc. - najwyżej od niemal dwóch lat. Na warszawskiej GPW początek roku również był udany. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 3,6 proc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że był to drugi miesiąc z rzędu, w którym rosły indeksy zarówno blue chipów (WIG20), jak i średnich (mWIG40) oraz małych spółek (sWIG80).

„Po udanym 2017 roku, pierwszy miesiąc bieżącego wszystkie OFE także zakończyły z zyskiem, wynoszącym średnio 2,9 proc. To wynik nieco słabszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię fundusze akcji polskich uniwersalnych, które w tym samym czasie zyskały średnio 3,0 proc. Osiągnięte w styczniu wyniki zawarły się w przedziale od 2,5 proc. (Generali OFE) do 3,2 proc. (MetLife OFE)" – czytamy w raporcie Analiz Online. W styczniu pałeczkę lidera przejął OFE PZU "Złota Jesień", który jako jedyny – drugi miesiąc z rzędu – otrzymał najwyższą ocenę 5a w obu zestawieniach (12- i 36-miesięcznym). Fundusz ten osiągnął najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (+19,4 proc.), istotnie przewyższający średnią (16,6 proc.), ale i swoich (depczących mu po piętach) konkurentów (drugi najlepszy wynik nie przekracza 18 proc.). Na drugie miejsce w rankingu awansowało AXA OFE, którego nota krótkoterminowa wzrosła w styczniu z 3a do najwyższej 5a. Ostatnie miesiące nie są natomiast zbyt udane dla Generali OFE, którego nota 12-mies. spadła do 3a (po wcześniejszym wzroście do 5a) oraz OFE Pocztylion – którego ocena spadła do najniższego poziomu 1a.

Pierwszy miesiąc roku przyniósł wzrost wartości zarządzanych przez OFE aktywów. Dzięki korzystnej koniunkturze na warszawskiej giełdzie, wynik zarządzania przekroczył 5,3 mld zł. Jednocześnie aktywa zostały uszczuplone przez przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka o -798 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE zaledwie 227 mln zł. W sumie wartość aktywów OFE wzrosła w skali miesiąca o 4,7 mld zł, czyli +2,6 proc.

„Bieżące wyniki OFE związane są z dobrą koniunkturą na warszawskim parkiecie. OFE ulokowały bowiem około 80 proc. swoich aktywów w akcje polskich spółek. Mając na uwadze cykliczność trendów giełdowych, dobrze byłoby móc jednak szerzej dywersyfikować alokację oszczędności emerytalnych, np. korzystać z instrumentów dłużnych. Przeniesienie 75 proc. środków z OFE na IKZE oraz przekształcenie PTE w TFI, zgodnie z zapowiedziami zmian w systemie emerytalnym, pozwoliłoby nie tylko na zminimalizowanie ryzyka związanego ze zmianą koniunktury, ale także na lepsze dostosowanie strategii inwestycyjnych do indywidualnych preferencji oszczędzających. Również z tej perspektywy wdrożenie obu komponentów reformy emerytalnej jest potrzebne" – komentuje w raporcie Analiz Online Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły