REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Notowania akcji TFI wystrzeliły

Od kilku tygodni mocno zwyżkują akcje notowanych na GPW towarzystw funduszy. Również we wtorek.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Akcje Quercusa we wtorek po południu są wyceniane na 3,2 zł, czyli o blisko 4 proc. wyżej niż na poniedziałkowym zamknięciu. Od początku roku kurs Quercusa zyskał ponad 37 proc. Notowania Quercusa TFI nie były tak wysoko od ponad roku. Z kolei papiery Skarbca Holdingu, właściciela TFI, rosną we wtorek o prawie 3 proc., do 21,6 zł za sztukę. Oznacza to blisko 14-proc. wzrost od początku roku oraz powrót notowań w okolice z końcówki 2018 r., gdy zmieniał się zarząd towarzystwa.

Aż o ponad 18 proc. zyskują we wtorek po południu walory Altusa TFI, do którego należy również Rockbridge TFI. Altus w ostatnich dniach nie podał komunikatu, który mógłby wpłynąć na wycenę, podobnie jak Skarbiec. Quercus w poniedziałek po sesji oszacował, że jego zysk netto za 2019 r. wynosi 18,9 mln zł. "W zysku uwzględnione jest jednorazowe zdarzenie wynikające z przeszacowania wartości ekspozycji spółki na obligacje GetBack w restrukturyzacji w wysokości 3,2 miliona złotych. Ww. szacunkowy zysk netto może odbiegać od oczekiwań rynkowych, co w ocenie emitenta stanowi przesłankę do publikacji niniejszego raportu" - czytamy w raporcie.

- W wypadku Quercusa rozpatrujemy wzrosty jako przełożenie się bardzo dobrych wyników małych i średnich spółek na GPW w ostatnim okresie, w których to Quercus TFI się specjalizuje. W związku z tym, za dobrymi wynikami funduszy powinny także podążyć napływy, a za tym i w kolejności zyski samej spółki - zauważa Szymon Nowak, analityk BM BNP Paribas Bank Polska. - W Skarbcu poza sprzyjającym rynkiem, w tym wypadku przede wszystkim na rynkach bazowych, ważny jest także zanikający efekt niepewności względem struktury właścicielskiej, co przestało rozgrzewać inwestorów - dodaje Nowak.

Przypomnijmy, że w grudniu DM mBanku pisał: "Niemniej jednak oczekujemy, że w przeciągu najbliższych trzech lat udział Skarbca (w rynku TFI - red.) wzrośnie z obecnych 1,3 proc. do 1,6 proc., dodatkowo wsparty przez 550 mln zł związanych z programem PPK". DM mBanku zakłada wypłatę 80 proc. zysku netto co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 21 proc. w 2020 r. Następnie, w kolejnych 9 latach, dywidenda ma się kształtować w przedziale 12-15 proc. „Zaznaczamy, że DPS (stosunek dywidendy na jedną akcję – red.) może ulec obniżce w przypadku akwizycji, np. dystrybutora, który byłby naturalnym dopełnieniem biznesowym spółki" – zakładają analitycy DM mBanku.

Akcje giełdowych TFI drożeją jednak przy dość niskich obrotach. W przypadku Skarbca nie przekraczają one 100 tys. zł, a Altusa wynoszą około 250 tys. zł. Większa aktywność ma miejsce na walorach Quercusa, gdzie obrót sięga 0,5 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA