REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Notowania akcji TFI wystrzeliły

Od kilku tygodni mocno zwyżkują akcje notowanych na GPW towarzystw funduszy. Również we wtorek.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Akcje Quercusa we wtorek po południu są wyceniane na 3,2 zł, czyli o blisko 4 proc. wyżej niż na poniedziałkowym zamknięciu. Od początku roku kurs Quercusa zyskał ponad 37 proc. Notowania Quercusa TFI nie były tak wysoko od ponad roku. Z kolei papiery Skarbca Holdingu, właściciela TFI, rosną we wtorek o prawie 3 proc., do 21,6 zł za sztukę. Oznacza to blisko 14-proc. wzrost od początku roku oraz powrót notowań w okolice z końcówki 2018 r., gdy zmieniał się zarząd towarzystwa.

Aż o ponad 18 proc. zyskują we wtorek po południu walory Altusa TFI, do którego należy również Rockbridge TFI. Altus w ostatnich dniach nie podał komunikatu, który mógłby wpłynąć na wycenę, podobnie jak Skarbiec. Quercus w poniedziałek po sesji oszacował, że jego zysk netto za 2019 r. wynosi 18,9 mln zł. "W zysku uwzględnione jest jednorazowe zdarzenie wynikające z przeszacowania wartości ekspozycji spółki na obligacje GetBack w restrukturyzacji w wysokości 3,2 miliona złotych. Ww. szacunkowy zysk netto może odbiegać od oczekiwań rynkowych, co w ocenie emitenta stanowi przesłankę do publikacji niniejszego raportu" - czytamy w raporcie.

- W wypadku Quercusa rozpatrujemy wzrosty jako przełożenie się bardzo dobrych wyników małych i średnich spółek na GPW w ostatnim okresie, w których to Quercus TFI się specjalizuje. W związku z tym, za dobrymi wynikami funduszy powinny także podążyć napływy, a za tym i w kolejności zyski samej spółki - zauważa Szymon Nowak, analityk BM BNP Paribas Bank Polska. - W Skarbcu poza sprzyjającym rynkiem, w tym wypadku przede wszystkim na rynkach bazowych, ważny jest także zanikający efekt niepewności względem struktury właścicielskiej, co przestało rozgrzewać inwestorów - dodaje Nowak.

Przypomnijmy, że w grudniu DM mBanku pisał: "Niemniej jednak oczekujemy, że w przeciągu najbliższych trzech lat udział Skarbca (w rynku TFI - red.) wzrośnie z obecnych 1,3 proc. do 1,6 proc., dodatkowo wsparty przez 550 mln zł związanych z programem PPK". DM mBanku zakłada wypłatę 80 proc. zysku netto co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 21 proc. w 2020 r. Następnie, w kolejnych 9 latach, dywidenda ma się kształtować w przedziale 12-15 proc. „Zaznaczamy, że DPS (stosunek dywidendy na jedną akcję – red.) może ulec obniżce w przypadku akwizycji, np. dystrybutora, który byłby naturalnym dopełnieniem biznesowym spółki" – zakładają analitycy DM mBanku.

Akcje giełdowych TFI drożeją jednak przy dość niskich obrotach. W przypadku Skarbca nie przekraczają one 100 tys. zł, a Altusa wynoszą około 250 tys. zł. Większa aktywność ma miejsce na walorach Quercusa, gdzie obrót sięga 0,5 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA