REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kobiety potrzebne w inwestycjach

Kobiety wciąż stanowią niespełna 20 proc. profesjonalistów pracujących na rzecz globalnych instytucji finansowych. Jak to zmienić? Na przykład za sprawą inicjatyw takich jak podejmowane przez CFA Institute.

Warsztaty i konferencja o roli kobiet w branży odbyły się w czerwcu w Bukareszcie.

Foto: Fotorzepa, Izabela Sajdak

Ta międzynarodowa organizacja skupiająca profesjonalistów z branży finansowej w 2016 r. zapoczątkowała inicjatywę Women in Finance/Women in Investment Management, której celem jest wspieranie kultury organizacyjnej opartej na różnorodności w branży inwestycyjnej oraz aktywizacja kobiet w zawodach reprezentujących zarządzanie inwestycjami.

CFA Institute wspiera również rozwój kobiet z tytułem CFA w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W połowie czerwca w Bukareszcie odbył się cykl szkoleń przywódczych CEE WIIM Leadership Training dla finansistek z kilkunastu krajów oraz druga konferencja Women in Investment Management.

Przedstawicielki lokalnych stowarzyszeń współpracujących z CFA Institute mogły poznać najnowsze wyniki badań z dziedziny neuronauki. Jako że kobiety rezygnują ze swoich zawodowych ambicji nie tylko poprzez czynniki zewnętrzne (np. szklany sufit), ale również same z siebie wybierają karierę na mniej odpowiedzialnych stanowiskach, kluczowe pozostają także aspekty psychologiczne, takie jak mniejsza pewność siebie, brak odporności na stres, męska dominacja, rodzina bądź większa emocjonalność.

Przedstawicielki 15 stowarzyszeń miały okazję szlifowania strategii rozwoju osobistego w obranej ścieżce kariery. Dr Karolien Notebaert pokazała, w jaki sposób zwiększyć swój potencjał jako liderki biznesu, oraz zaprezentowała praktyczne metody na wzmocnienie swojej obecności i profesjonalizmu w branży zarządzania aktywami. Specjalistki miały też możliwość uczestnictwa m.in. w treningu głosu oraz efektywnej komunikacji.

Drugiego dnia odbyła się konferencja z udziałem prezesa CFA Institute Paula Smitha. Najważniejsze tematy obejmowały rolę oraz aktywizację kobiet na rynku pracy, ale również wzrost zainteresowania i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej długoterminowego oszczędzania. Podczas dyskusji o demografii i systemach emerytalnych zwrócono uwagę na rolę pracodawców w edukowaniu pracowników i zachęcaniu ich do budowy oszczędności na emeryturę. Jednym z problemów w przyszłości wydaje się aktualne podejście milenialsów do życia – nie myślą o przyszłości, ale żyją tu i teraz.

Najważniejszym wnioskiem drugiego dnia konferencji była konieczność wprowadzenia parytetów, ponieważ dotychczasowe oczekiwania na samodzielne podjęcie działań przez przedsiębiorstwa na rzecz zwiększenia roli kobiet na stanowiskach zarządczych okazały się nieskuteczne. Negatywnym skutkiem takiego stanu jest to, że branża zarządzania aktywami stała się bardzo techniczna i skupiona na danych i liczbach zamiast na kliencie, jego potrzebach i czynnikach jakościowych. Uczestnicy panelu zgodzili się, że przymusowe parytety pomogą w promocji i rozwoju kobiet na stanowiskach menedżerskich, ale przede wszystkim zwiększą wartość dla akcjonariuszy dzięki różnorodności.

CFA Society Poland aktywnie uczestniczy w promowaniu roli kobiet w finansach. W 2021 r. konferencja Women in Investment Management odbędzie się w Warszawie.

Izabela Sajdak, CFA

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA