REKLAMA
REKLAMA

Finanse

GPW. Giełda wypłaci akcjonariuszom solidną dywidendę

W poniedziałek po południu akcje GPW zwyżkowały o ponad 2 proc., do 41,1 zł za walor. Podczas walnego zgromadzenia podjęto m.in. uchwałę o wypłacie dywidendy.

Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Foto: materiały prasowe

Poniedziałkowe walne zgromadzenie GPW zdecydowało o przeznaczeniu 133,47 mln zł, czyli blisko 73 proc. zysku skonsolidowanego, na dywidendę. Na każdą akcję przypadnie 3,18 zł wypłaty (2,3 zł „zwykłej" dywidendy, a także 0,88 zł dodatkowej, wynikającej z zysków z inwestycji w Aquis Exchange). Dzień dywidendy ustalono na 19 lipca, natomiast wypłata nastąpi 2 sierpnia. Przy kursie zamknięcia z piątku taka wysokość oznacza 7,9-proc. stopę dywidendy. To jeden z wyższych wskaźników, zarówno jeśli chodzi o grupę średnich spółek, jak i cały warszawski parkiet.

Warto wspomnieć, że polityka dywidendowa GPW na nadchodzące lata również wygląda obiecująco. Zgodnie z planem zarząd GPW ma rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę z zysku za 2019 r. nie mniej niż 2,4 zł za akcję. Do tego w latach 2020–2022 dywidenda ma rosnąć corocznie o nie mniej niż o 0,1 zł na akcję, a do podziału między akcjonariuszy giełda ma przeznaczać nie mniej niż 60 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej. W strategii do 2022 r. spółka zapowiedziała także m.in. dywersyfikację struktury przychodów, próby połączenia czy też przejęcia innych graczy, inwestycje w spółki technologiczne, rozwój technologii blockchain czy wyjście na rynki pozagiełdowe OTC.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA