Finanse

Chcemy wykreować modę na naukę o finansach

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV była Monika Grabek, dyrektor wykonawczy CFA Society Poland.
Foto: parkiet.com

PKN Orlen uruchomił niedawno Akademię Inwestowania, której patronem merytorycznym jest CFA Society Poland. Skąd się wziął pomysł na ten program i czemu ma służyć?

Akademia Inwestowania to program, do którego zostaliśmy zaproszeni przez PKN Orlen i którego jesteśmy patronem merytorycznym, a jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy związanej z rynkiem finansowym. Chcemy edukować inwestorów, a także zainteresować rynkiem i tematem inwestowania te osoby, które do tej pory nie miały z tym do czynienia, a rozważają taką opcję.

No właśnie... Do kogo tak naprawdę skierowany jest ten program? Do osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku czy też tych, które już mają pewną wiedzę z zakresu inwestowania i rynku kapitałowego?

Tak naprawdę można powiedzieć, że program skierowany jest do kilku grup. Na pewno inwestorzy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, znajdą coś dla siebie. Z drugiej strony myślimy też o osobach, które dopiero rozważają wejście na rynek kapitałowy. Patrząc szerzej, można także powiedzieć, że program skierowany jest również do całego społeczeństwa. Chcielibyśmy wykreować modę na naukę o finansach.

Jakie elementy i zagadnienia tematyczne wchodzą w skład Akademii Inwestowania?

Tak naprawdę Akademia Inwestowania składa się z wielu części. Przede wszystkim podzielona jest na dwa poziomy. Pierwszy to poziom podstawowy skierowany właśnie do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem finansowym. Druga część to poziom zaawansowany, który kierujemy do osób, posiadających już pewną wiedzę. Oczywiście mówimy o różnych zagadnieniach, ale też na różnym poziomie zaawansowania. Akademia Inwestowania to m.in. wprowadzenie do gospodarki oraz podstawowe hasła i pojęcia związane z makroekonomią. Nie mogło także zabraknąć tematyki regulacji rynkowych i etyki, która jest niezwykle ważnym elementem środowiska CFA. Dodatkowo można zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania rynków finansowych, są też elementy mikroekonomii. Zagadnień tematyczny jest naprawdę bardzo dużo. Ważne jest natomiast to, że uczestnik programu dla początkujących ma szansę uzyskać wiedzę, która pozwoli mu aktywnie działać na rynku finansowym, bez obawy, że podstawowe kwestie będą dla niego niezrozumiałe. W przypadku programu zaawansowanego, osoby biorące w nim udział uzyskają wiedzę, która pomoże zarządzać własnym portfelem przy wykorzystaniu narzędzi ilościowych, a także danych rynkowych.

Weszliśmy już w szczegóły dotyczące Akademii Inwestowania, ale podstawowe pytanie brzmi: jak odbywa się to przekazywanie wiedzy. Co tak naprawdę Akademia ma do zaoferowania?

Można śmiało powiedzieć, że program jest wielowymiarowy, i to, co jest równie ważne, jest bezpłatny. Na stronie internetowej Akademii Inwestowania dostępne są materiały edukacyjne, z których uczestnicy mogą bezpłatnie korzystać. Mówimy tutaj m.in. o webinariach, podręcznikach w wersji online czy też materiałach w wersjach PDF, które są do pobrania. Zakres możliwości jest więc naprawdę bardzo szeroki. Uczestnicy Akademii Inwestowania już mogą zapoznawać się z tymi materiałami i przyswajać wiedzę.

A jakie kolejny kroki i działania są zaplanowane?

W drugiej połowie roku wystartują egzaminy. Są one bardzo ważnym elementem całej Akademii. Osoby, które wezmą udział w programie, będą mogły zweryfikować swoją wiedzę. Ci, którzy pozytywnym wynikiem zakończą taki egzamin, otrzymają certyfikat, który jest potwierdzony przez stowarzyszenie CFA Society Poland.

Kiedy Akademia Inwestowania się kończy?

Program będzie trwał, dopóki będzie nim zainteresowanie ze strony uczestników. Cały czas, wspólnie z PKN Orlen, będziemy promować tę inicjatywę.

Czy ten program jest odpowiedzią na to, jaki jest poziom edukacji finansowej społeczeństwa? Jak duże braki mamy w tym zakresie?

Na pewno, jeśli chodzi o edukację finansową, jest jeszcze dużo do zrobienia. My, jako CFA Society Poland, działamy bardzo aktywnie, jeśli chodzi o różnego rodzaju współpracę i inicjatywy, które są skierowane w szczególności do studentów. Różnego rodzaju nasze konkursy cieszą się bardzo dużą popularnością. Co więcej, uczestnicy tych konkursów na późniejszym etapie dołączają do społeczności związanej z rynkiem kapitałowym. Jeśli natomiast mówimy ogólnie o poziomie edukacji finansowej społeczeństwa, to warto tutaj przytoczyć raport Warszawskiego Instytutu Bankowego i Fundacji GPW. Wynika z niego, że prawie połowa Polaków swój poziom wiedzy na temat finansów ocenia słabo albo bardzo słabo. W raporcie tym znajduje się też inna ciekawa informacja. Formy przekazu, z których chcieliby korzystać Polacy, to właśnie są webinaria, bezpośrednie spotkania, materiały e-learningowe. Chęć pogłębiania wiedzy więc jest.

Z czego wynikają te braki w edukacji?

Przyczyn jest bardzo wiele, natomiast teraz ważne jest, aby skupić się na tym, aby jednak ten poziom edukacji podnosić. W proces ten powinny zaangażować się wszystkie instytucje rynku finansowego. To one muszą starać się wykreować potrzebę edukacji. Odpowiednia wiedza spowoduje, że inaczej będziemy podchodzili do naszych oszczędności, a także sprawi, że większa część społeczeństwa zacznie myśleć także o inwestycjach.

I uda się odczarować i zmienić przeświadczenie, że giełda to kasyno?

Faktycznie jest tak, że takie sformułowanie funkcjonuje w społeczeństwie, natomiast my oczywiście zdecydowanie się z nim nie zgadzamy. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby zmienić sposób myślenia o giełdzie, która przecież stanowi istotny element rynku kapitałowego.

Czy wiedza i edukacja mogą być tymi elementami, które odbudują mocno nadszarpnięte w ostatnim czasie zaufanie do giełdy i rynku kapitałowego?

Zdecydowanie tak. Działania w tym zakresie powinny być jak najbardziej podejmowane i to się już dzieje. Wspólnie musimy zmienić wizerunek szeroko rozumianego rynku finansowego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.