Finanse

Krajowy Depozyt proponuje firmom digitalizację

eVoting-board to nowa oferta KDPW dla emitentów. Czy spółki się do niej przekonają?

Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Foto: materiały prasowe

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych nie rzuca słów na wiatr. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami instytucja ta z początkiem nowego kwartału udostępniła nową usługę: eVoting-board.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak podkreśla Depozyt, aplikacja ta umożliwia przeprowadzenie zdalnych głosowań na posiedzeniach rad nadzorczych (i komitetów działających w strukturach rad nadzorczych), a także w ramach posiedzeń zarządów. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na wyzwania związane z pandemią koronawirusa, która mocno ograniczyła bezpośrednie kontakty. W praktyce umożliwia ono bowiem głosowania z dowolnego miejsca.

– Ostatni rok sprawił, że znacząco wzrosło zapotrzebowanie na narzędzia pozwalające na przeprowadzanie zdalnych głosowań na posiedzeniach zarządów i rad nadzorczych, ale w sposób gwarantujący należyte bezpieczeństwo tego procesu – podkreśla Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. – eVoting-board wychodzi naprzeciw tym potrzebom, działa bowiem na platformie blockchain dla rynku kapitałowego w odseparowanej infrastrukturze informatycznej KDPW, co zapewnia niezaprzeczalność, poufność oraz bezpieczeństwo informacji i systemu. Aplikację oferujemy wszystkim krajowym spółkom, których akcje zarejestrowane są w KDPW. Rozmawiamy już z kilkoma z nich o możliwości jej wykorzystania w procesie obsługi posiedzeń ich zarządów i rad nadzorczych – dodaje Trybuchowski.

Nowa usługa w praktyce składa się z dwóch części. Pierwsza to aplikacja „Organy Statutowe – Głosowania", udostępniana spółkom, które organizują posiedzenia zarządów i rad nadzorczych. Druga aplikacja to sam „eVoting-board", która dedykowana jest członkom tych organów, którzy za jej pomocą mogą oddawać głosy. System informatyczny KDPW zapewnia jednak nie tylko możliwość zdalnego głosowania, ale daje także dostęp do jego wyników czy też ich zapisywania na potrzeby protokołów z posiedzeń.

Co ważne, 1 kwietnia otwarte zostało także nieodpłatnie środowisko testowe, które pozwoli szczegółowo zapoznać się z funkcjonalnościami produktu, przetestować procesy, zarówno od strony głosującego, jak i emitenta. Ci, którzy ostatecznie zdecydują się skorzystać z eVoting-board, muszą natomiast liczyć się z opłatą miesięczną w wysokości 1,5 tys. zł netto od spółki.

Kolejny produkt

eVoting-board to kolejne rozwiązanie od KDPW po samym eVotingu, które otwiera przed uczestnikami rynku nowe możliwości uczestnictwa w życiu firmy. Aplikacja eVoting wciąż jednak nie jest szerzej wykorzystywana. – Nie wszystkie rozwiązania spotykają się z równym zainteresowaniem, ale nowości, które diametralnie zmieniają wieloletnie praktyki – jak np. eVoting – potrzebują czasu na adaptację. Liczymy na to, że nie tylko pandemia, ale funkcjonalności aplikacji skłaniać będą do korzystania z niej – przekonywał ostatnio na łamach „Parkietu" szef KDPW.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.