REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Energetyka

Emilewicz: dopłaty do inwestycji dla firm energochłonnych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii finalizuje prace nad pakietem ochronnym dla firm energochłonnych

Jadwiga Emilewicz, minister MPiT

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Mechanizm planowany dla dużych przedsiębiorstw zużywających co najmniej 1 GWh energii rocznie przewiduje dofinansowanie do przeprowadzenia inwestycji – powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister MPiT w TokFM. Podkreśliła, że nie będą to zwolnienia. Jednocześnie zaznaczyła, że podobne wsparcie będą otrzymywały przedsiębiorstwa w ramach wsparcia wynikającego z ustawy kogeneracyjnej (dla źródeł produkujących jednocześnie prąd i ciepło). - Od 2022 r. będziemy musieli lokalne ciepłownie przepiąć na czyste źródła energii. Nie będzie możliwe dofinansowanie inwestycji węglowych – dodała Emilewicz.

Minister nie ustosunkowała się jednak do pytania o rekompensaty dla gospodarstw domowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw. W odpowiedzi na ostatnią interpelację poselską minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że takie wsparcie pochłonęłoby ponad 1 mld zł w przypadku dopłat do cen energii dla klientów indywidualnych, a w przypadku sektora MSP – nawet kilka miliardów. - Takie rekompensaty musiałyby się opierać na jakimś akcie prawnym. Nikt takiego dokumentu nie widział. Jeśli jednak pakiet dla firm energochłonnych wejdzie w życie, to będzie on skutkował także dla małych i średnich firm – zauważyła Emilewicz.

MPiT chce do końca roku przygotować pakiet ochronny dla firm energochłonnych, by zaczął on działać od przyszłego roku. Resort prowadzi już proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA