Chemia

Plastiki urosną w siłę mimo nowych opłat

Polska będzie wśród największych płatników „podatku" od plastiku, jednak rosnące obciążenia nie zatrzymają produkcji tworzyw.

Pomimo nadchodzącego podatku firmy zachowują spokój i nie spodziewają się zmniejszenia popytu na tworzywa sztuczne.

Foto: Shutterstock

Według wyliczeń bez ulg podatkowych – za podatek od plastiku, czyli opakowania, które nie trafią do recyklingu, Polska będzie płacić nawet 429 mln euro rocznie, więcej od nas wydadzą tylko dużo większe gospodarki, jak Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja. To bardzo dużo, a to niejedyna zmiana nadchodząca dla tworzyw sztucznych. Firmy jednak zachowują spokój i nie spodziewają się zmniejszenia popytu na tworzywa sztuczne, choć może rynek, zwłaszcza plastików jednorazowego użytku, powinien się nieco zmienić. Jednak firmy tworzące części dla motoryzacji wręcz czekają na przyszłość.

Biznes liczy na popyt

Notowane na warszawskiej giełdzie spółki KGL, ERG i Izobloku widzą przede wszystkim rosnący nacisk klientów na stosowanie recyklatu i i problem z niewystarczającym recyklingiem, co może powodować niewystarczającą podaż surowca. – Opakowanie musi nadawać się do recyklingu, muszą istnieć odpowiednie technologie recyklingu, a następnie – spójny system selektywnej zbiórki odpadów. W tej chwili ani UE, ani Polska takich systemów nie posiada – mówi Grzegorz Tajak, prezes ERG. Jednak producenci są spokojni o przyszłość, bo ani dostawcy opakowań dla przemysłu spożywczego, jak Korporacja KGL, ani producent folii dla rolnictwa, jak ERG, ani wreszcie dostawca części dla motoryzacji, jak Izoblok – nie spodziewają się spadku popytu, wręcz przeciwnie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.