Byki i Niedźwiedzie

Analityk techniczny roku

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Najlepszego analityka technicznego roku wyłaniamy na podstawie wyników naszej symulacji inwestycyjnej w ramach technicznego portfela Jego uczestnicy co miesiąc nadsyłają po jednej spółce, na której wykresie dostrzegają potencjalne sygnały kupna, bazujące na wskaźnikach i formacjach AT. W 2017 r. w tej rywalizacji triumfował Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w DM Raiffeisen Bank Polska. Brał on udział we wszystkich 12 typowaniach i uzyskał skumulowaną stopę zwrotu 54,8 proc.

Na 12 wskazań w 6 udało mu się zanotować dodatni wynik o średniej wielkości 13,7 proc. Z kolei pozycje nietrafione przynosiły średnią rzędu zaledwie korzystnym miksie trafności i relacji zysk/strat nie dziwi fakt, że udało się osiągnąć wyniki lepszy od pozostałych konkurentów. Choć trzeba przyznać, że pozostali eksperci także radzili sobie bardzo dobrze.

Na drugim stopniu podium uplasował się Krzysztof Ojczyk, analityk Noble Securities, który osiągnął wynik 42,5 proc. Co ciekawe, rok wcześniej ten ekspert zajął miejsce tuż za „pudłem", rezultatem 13 proc. Trzecie miejsce za 2017 r. przypadło Agacie Filipowicz-Rybickiej z BM Alior Banku, jedynej przedstawicielce płci pięknej w gronie naszych typujących ekspertów. Jej wynik to 33,8 proc.

Brawa należą się jednak wszystkim uczestnikom inwestycyjnej symulacji. Nikt nie zakończył bowiem roku pod kreską, a średni wynik ekspertów to 20,2 proc. Co najważniejsze, w 2017 r. techniczny portfel pokonał szeroki WIG. Wspólnym wysiłkiem nasi eksperci uzyskali wynik 22,6 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku w 2017 r. wzrósł o 21,1 proc.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły