REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: Najlepszy fundusz obligacji

parkiet.com

Wręczenie nagród „Byki i Niedźwiedzie” już 21 marca 2019 r. Kto jest nominowany? Kto wygrywał w poprzednich latach? Wszystko na temat naszych nagród: parkiet.com/byki

Fundusze obligacji w zeszłym roku w większości spełniły swoją rolę bezpiecznej przystani w czasach wyższej zmienności na rynkach akcji. To jedna z największych pod względem aktywów kategoria na rynku funduszy inwestycyjnych.

Z końcem roku klienci - według zeszłorocznej klasyfikacji funduszy - mieli w tego typu strategiach ulokowane prawie 45 mld zł (z 257 mld zł łącznie). Grupa ta, jako jedna z nielicznych, mogła pochwalić się dodatnią przeciętną stopą zwrotu w 2018 r., a wyniki niektórych funduszy mogłyby być satysfakcjonujące nawet dla klientów bardziej ryzykownych strategii.

Inwestycjom w obligacje sprzyjała w ubiegłym roku przede wszystkim bardzo dobra sytuacja krajowych papierów skarbowych. Przypo­mnimy, że rentowności skarbówek spadały drugi rok z rzędu. Nie każdy jednak zdołał wykorzystać tę szansę. Nawet w tej kategorii były fundusze, które kończyły rok ze stratą. Mogły one wynikać z kłopotów z jednej strony z papierami nieskarbowymi, a z drugiej z odpływami pieniędzy i potrzebą wyprzedaży aktywów.

Dziś jednak wyróżnia­my najlepszych. Statuetkę Złotego Portfela za 2018 r. w kategorii funduszy dłużnych otrzyma Ipopema Dłużny, fundusz ten w poprzednim roku przyniósł klientom aż 4,4 proc., natomiast autorem tego wyniku był Mariusz Zaród, który na przełomie roku opuścił jednak zespół Ipopemy TFI i przeszedł do Quercusa TFI. Ipopema Dłużny wyróżniał się pozytywnie na tle grupy przez cały rok i - co ważne - wygrywa również w dłuższym, tj. trzy­letnim okresie. Wynik doceniali też klienci, bowiem w ciągu roku aktywa tego funduszu wyrosły około dwukrotnie, do blisko 187 min zł.

Na drugim miejscu w klasyfikacji znalazł się NN Obligacji - jeden z największych funduszy w swojej grupie, mający pod zarządzaniem około 1,4 mld zł. Za jego wynikiem, czyli 3,43 proc, zysku, stoi Tomasz Rabęda, zarządzają­cy NN investment Partners TFI.

Trzecie miejsce w grupie funduszy dłużnych dzięki 3,2 proc, zysku przypadło Investor Obligacji, którym kieruje Mikołaj Stępniewski. Investor Obligacji kończył zeszły rok z blisko 3oó mln zł aktywów pod zarządzaniem.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA