Budownictwo

Cavatina nie zwalnia z inwestycjami

Niedawny debiutant ma mocno zapełniony kalendarz, tylko w IV kwartale ma ruszyć budowa ponad 90 tys. mkw. biur. Efekty ofensywy widać już w sprawozdaniu za I półrocze.

Kierowana przez Rafała Malarza firma chce zyskać na spodziewanej luce podażowej.

Foto: materiały prasowe

Końcówka tego roku oraz dwa kolejne lata to intensywna rozbudowa biurowego portfela. Uwzględniając projekty w realizacji i te planowane, głównie w latach 2022–2024, deweloper odda na rynek 340 tys. mkw. Cavatina zdywersyfikowała portfel i działa w ośmiu miastach regionalnych – to tu deweloper upatruje szansy na znalezienie najemców. Część inwestycji realizowana jest z siostrzaną spółką Resi Capital, będącą platformą PRS (najem instytucjonalny mieszkań).

Portfel się rozrasta

Portfel Cavatiny liczy obecnie siedem gotowych biurowców o powierzchni 106 tys. mkw. W tym roku firma uzyskała pozwolenia na użytkowanie obiektów o powierzchni 36 tys. mkw.

Pod względem wynajęcia najbardziej zaawansowanym projektem jest wrocławski Carbon Tower liczący 19,1 tys. mkw. – poziom komercjalizacji sięga tu 93 proc. Dużo większy, bo liczący 33,6 tys. mkw. Tischnera Office w Krakowie, jest wynajęty w 77 proc.

Foto: GG Parkiet

Wartość bilansowa tych nieruchomości to odpowiednio 165 mln i 307 mln zł, a po odjęciu długu 70 mln i 149 mln zł. Można się zatem spodziewać, że biurowce te zostaną w najbliższym czasie przez Cavatinę spieniężone.

W 100 proc. wynajęty jest liczący 4 tys. mkw. etap C katowickiego Global Office Park, ale na sprzedaż wystawiany będzie raczej cały kompleks. Pozostałe gotowe nieruchomości zapełniają się najemcami. Stopień ich komercjalizacji to 29–50 proc. Spółka zaznacza, że obserwuje zwiększoną aktywność najemców, w I półroczu podpisano umowy na 24 tys. mkw.

W budowie jest osiem biurowców o powierzchni 140 tys. mkw., które będą oddawane w latach 2022–2023.

W przygotowaniu jest 11 inwestycji o powierzchni 200 tys. mkw., z których pięć o powierzchni 93 tys. mkw. ma ruszyć jeszcze w tym roku, a pozostałe w 2022 r. Budżet inwestycyjny wszystkich planowanych projektów sięga niemal 1,9 mld zł.

Na portfel w przygotowaniu składają się jeszcze trzy nieujawnione projekty, w tym dwa w Warszawie.

Cavatina z przeprowadzonego w wakacje IPO pozyskała 187,5 mln zł, a liczyła na dwa razy tyle. Ważnym źródłem pozyskiwania finansowania jest Catalyst – z emisji przeprowadzonych w tym roku i pod koniec 2020 r. deweloper zebrał już prawie 64 mln zł. W KNF na zatwierdzenie czeka prospekt dotyczący publicznej emisji obligacji o wartości do 200 mln zł.

Zysk z deweloperki

W pierwszym sprawozdaniu finansowym opublikowanym po debiucie na GPW, obejmującym I połowę 2021 r., deweloper biurowy wykazał 88,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli 6,5 razy więcej niż rok wcześniej. Główny wpływ na wyniki miał postęp projektów deweloperskich.

W I połowie br. Cavatina miała 18,5 mln zł przychodów z najmu, o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wtedy jednak portfel pracujących biurowców był większy, w 2020 r. firma sprzedała liczące 49 tys. mkw. fazy projektu Equal Business Park. Po odliczeniu kosztów związanych z najmem i aranżacjami zysk z najmu biur wyniósł 9,1 mln zł, wobec 22,8 mln zł rok wcześniej.

Jak u każdego dewelopera nieruchomości komercyjnych na rachunek zysków i strat wpływ ma wycena portfela posiadanych i budowanych obiektów (wraz z zaawansowaniem budowy i pozyskiwaniem najemców). W I połowie br. zysk sięgnął prawie 109 mln zł, ponad trzy razy tyle, ile rok wcześniej.

W efekcie zysk operacyjny wzrósł o 127 proc., do 107 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.