Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W celu zwiększenia przejrzystości prowadzonej działalności przez Śląskie Kamienice oraz przez spółki zależne planowane jest dokonanie zmian w strukturze organizacyjnej całej grupy kapitałowej obejmujących wyodrębnienie poszczególnych działalności związanych z konkretną branżą i utworzenie podmiotu dominującego zarządzającego całą grupą. Zarząd jest przekonany, że pozwoli to na dynamiczny wzrost wartości spółki w kolejnych latach.
– Spółka Śląskie Kamienice już od czterech lat wychodzi poza obszar inwestycji w kamienice na Górnym Śląsku, tworząc od podstaw nowe koncepty, takie jak: Restauracja Śląska Prohibicja i aparthotel Hornigold. Prowadząc działalność za pośrednictwem tych i innych podmiotów zależnych, spółka płynnie przeistoczyła się w holding. Celem kontynuowania rozwoju w różnych obszarach i zwiększenia przejrzystości samej struktury, podjęto decyzje, aby zmienić się w Berg Holding i pod tą nazwą dalej rozwijać skrzydła. Nie oznacza to jednak, że Śląskie Kamienice znikną całkowicie z rynku. Będą one jednym z podmiotów zależnych od Berg Holding, zajmujące się stricte branżą nieruchomości – tłumaczy zarząd spółki. Ponadto poza dotychczasowymi obszarami, zarząd zdecydował się rozszerzyć działalność na dwóch, nowych rynkach: fotowoltaice i e-commerce. Spółka planuje agresywnie wejść w zyskowną i szybko rozwijająca się branżę fotowoltaiczną, a konkretniej w gałąź farm fotowoltaicznych, budowanych od małych jednomegawatowych farm po wielkie 30–40-megawatowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.
Walne zgromadzenie nieruchomościowej grupy poparło rekomendację zarządu, by zatrzymać zysk w spółce. Dwóch byłych członków zarządu nie dostało absolutoriów.
Inwestycje, a może dodatkowa dywidenda? Wiemy, ile gotówki zostanie deweloperowi po sprzedaży biurowca i jaki jest plan na jej wykorzystanie.
Mimo rekordowej oferty i wciąż słabej sprzedaży mieszkań deweloperzy wcale ostro nie hamują z nowymi budowami – wynika z danych po pięciu miesiącach tego roku. Spowolnienie widać za to w liczbie uzyskiwanych pozwoleń – ale firmy mają duże zapasy.