Budownictwo

Kto chce zarobić na Develii

Zagraniczny fundusz, przy wsparciu polskich przedsiębiorców, chce przejąć dewelopera i zwiększyć jego wartość.
Foto: materiały prasowe

Fundusz private equity Metric Capital Partners chce kupić w wezwaniu 295,4 mln akcji Develii stanowiących 66 proc. w ogólnej liczbie głosów i kapitale. Oferuje 3,34 zł za akcję, czyli najmniej na ile pozwalają przepisy – to średni kurs z sześciu ostatnich miesięcy. Kurs z ostatnich trzech miesięcy to 3,11 zł. W środę walory były wyceniane na 3 zł. W czwartek rano kurs rósł o nawet 21 proc., do 3,62 zł. Zapisy będą przyjmowane  od 1 do 15 lutego.

Jak wynika z treści wezwania, dla Metric zakup akcji  ma być inwestycją długoterminową, intencją jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Develii. Utrzymany ma być dotychczasowy kierunek rozwoju, zapowiedziano też poszerzenie inwestycji w celu utworzenia platformy PRS.

Formalnie wzywającymi jest podmiot zawiązany przez Metric oraz polskich przedsiębiorców. Metric zarządza bardzo zróżnicowanymi aktywami o wartości 2,9 mld euro. Jeśli chodzi o nieruchomości, specjalizuje się w tzw. alternatywnych. W Polsce kontroluje sieć samoobsługowych magazynów do przechowywania rzeczy (self-storage) Less Mess. Zainwestował też w sieć mieszkań na wynajem w Paryżu, a w zeszłym roku spieniężył udziały w Parmaco, fińskim producencie drewnianych modułowych budynków edukacyjnych.

Partnerami Metric są Invest Line E i BEKaP FIZ. Ten pierwszy to należący do Jerzego Kowalskiego właściciel m.in. centrów handlowych Dekada i dewelopera mieszkaniowego Budlex. Ten drugi to fundusz meblarskiego miliardera Bogdana Kaczmarka.

Develia od dawna wymieniana była jako kandydat do przejęcia, jej akcjonariuszami są głównie fundusze emerytalne. Te z udziałem ponad 5 proc. kontrolują w sumie ponad dwie trzecie walorów. Najwięcej, 19 proc., ma PZU Złota Jesień, ponadto z dużymi pakietami ujawnione są Nationale Nederlanden, Aviva, MetLife i PKO BP Bankowy.

W 2021 r. Develia zawarła 1921 umów deweloperskich, o 41 proc. więcej niż rok wcześniej i więcej niż zakładał plan (1750-1850 lokali). Spółka ma też portfel nieruchomości komercyjnych: ikoniczny wrocławski drapacz chmur Sky Tower (z przedwstępną umową sprzedaży), warszawski biurowiec Wola Retro (szykowany do zbycia na przełomie lat 2022 i 2023)  oraz centrum handlowe Arkady Wrocławskie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.