REKLAMA
REKLAMA

Biura maklerskie

KNF. Mercurius DM też płaci za GetBack

KNF ograniczyła zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej dla Mercurius DM oraz nałożyła na tę firmę 430 tys. zł kary.
Foto: Adobestock

Decyzja Komisji oznacza, że firma tym samym nie będzie mogła oferować instrumentów finansowych. To pokłosie sprawy GetBacku. W komunikacie nadzoru czytamy, że Mercurius DM brał udział w organizacji oferowania obligacji emitowanych przez windykatora w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim, który nie posiadał uprawnień do świadczenia usług oferowania. Mercurius miał dokonywać czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia papierów, akceptując tym udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych.

Czytaj także: GetBack – rok, który wstrząsnął rynkiem kapitałowym

Mercurius ma miesiąc na zakończenie działalności w zakresie oferowania.

"Sankcja nałożona przez organ nadzoru w przedmiotowej sprawie pokazuje, jak ważkie znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych. Działalność ta ma tak doniosłe znaczenie, ponieważ nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne, inwestują swoje środki w zaufaniu do podmiotów oferujących, do ich profesjonalizmu, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu wynikającego z otrzymanego zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Rynek finansowy ponosi zaś niepowetowaną szkodę wskutek działań naruszających zasady zgodnego z prawem i zasadami uczciwego obrotu oferowania instrumentów finansowych. Działania takie prowadzą do utraty zaufania inwestorów oraz budują awersję do rynku. Wydając przedmiotową decyzję organ nadzoru uwzględnił okres i skalę działalności Mercurius Domu Maklerskiego której dotyczyły nieprawidłowości oraz fakt, że działania tego podmiotu podważyły zaufanie do rynku kapitałowego" - czytamy w komunikacie KNF.

Wcześniej Komisja w związku ze sprawą GetBacku odebrała licencję maklerską Polskiemu Domowi Maklerskiemu.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA