Biura maklerskie

Zagraniczny pokaz siły

Od początku roku główną siłą na warszawskiej giełdzie są zdalni brokerzy, którzy obsługują zlecenia zagranicznych inwestorów. Po majowych wydarzeniach można jednak wręcz mówić o dominacji tej grupy.
Foto: Adobestock

Pierwsza trójka najaktywniejszych pośredników na GPW wciąż pozostaje ta sama. Na czele znowu znalazł się BofA Securities, który obrócił akcjami za 7,3 mld zł (licząc dwie strony transakcji), co dało mu 12,9 proc. udziałów w rynku. Walkę próbował podjąć z nim krajowy rodzynek w czołówce zestawienia, czyli BM PKO BP. Firma przeprowadziła transakcje o wartości 5,7 mld zł i zdobyła 10,14 proc. rynku. Trzecie miejsce w zestawieniu, co też już staje się tradycją, zajął Morgan Stanley Europe z wynikiem 4,1 mld zł i udziałem 7,3 proc.

O ile jednak we wcześniejszych miesiącach reszta krajowych pośredników próbowała rywalizować z zagranicznymi instytucjami, o tyle w maju musiały się zadowolić dalszymi lokatami w zestawieniu najaktywniejszych pośredników. Na kolejnych pozycjach znalazły się bowiem takie firmy jak: JP Morgan, UBS Europe, Goldman Sachs oraz Wood & Company. Dopiero na ósmej pozycji znalazł się krajowy przedstawiciel branży maklerskiej, a konkretnie BM mBanku. Za nim Santander BM, a pierwszą dziesiątkę zamyka BM Pekao.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.