REKLAMA
REKLAMA

Banki

Grupa Pekao emituje nietypowe listy zastawne

Bankowa grupa wprowadziła do oferty publiczne listy zastawne, których zabezpieczeniem są wierzytelności wynikające z kredytów samorządowych udzielonych przez bank.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

To pierwsza w Polsce emisja publicznych listów zastawnych od ponad 5 lat. Oprocentowanie zostało ustalone jako suma stopy referencyjnej WIBOR 3M powiększonej o marżę 0,45 proc. Dzień ich wykupu to 10 września 2025 r. Emitentem listów zastawnych, czyli obligacji zabezpieczonych na najlepszej jakości aktywach, jest Pekao Bank Hipoteczny, spółka zależna Banku Pekao.

To nietypowy instrument, bo listy zastawne (w Polsce dopiero zyskujące popularność) głównie są u nas zabezpieczane hipotekami, a nie wierzytelnościami z kredytów samorządowych. Bank wskazuje, że to rozszerzenie oferty jest elementem realizacji strategii 2018-2020, zakładającej zwiększenie efektywności zarządzania skonsolidowanym bilansem grupy.

– Realizujemy misję banku, która zakłada m.in. budowanie szerokiej bazy finansowania dla polskich inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez samorządy oraz oferowaniu nowych i bezpiecznych produktów inwestycyjnych inwestorom instytucjonalnym – mówi Rafał Petsch, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych w Banku Pekao. – Po uplasowaniu certyfikatów Fizan Samorząd +, opartych na obligacjach komunalnych, przyszedł czas na produkt, którego rdzeniem są udzielone przez nas kredyty dla miast i województw. Obie oferty zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek, a popyt ze strony inwestorów wielokrotnie przekroczył podaż – dodaje.

Warto przypomnieć, że listy zastawne w Polsce mogą emitować tylko banki hipoteczne, a obecnie takie w swoich grupach mają tylko trzy grupy: Pekao, PKO BP i mBank.

– Oferta, którą wspólnie przedstawiliśmy inwestorom jest pierwszym krokiem w wykorzystaniu potencjału Pekao Banku Hipotecznego w ramach Grupy Pekao i budowaniu bezpiecznych rozwiązań pozwalających instytucjom na polskim rynku korzystnie ulokować nadwyżki finansowe – dodaje Tomasz Mikoda, prezes Pekao Banku Hipotecznego. Pekao podkreśla, że wprowadzenie do oferty listów zastawnych wpisuje się kierunki strategiczne grupy, zakładające między innymi oferowanie produktów zabezpieczonych aktywami generowanymi przez bank swoim klientom.

Listy zastawne z racji aktywów, które są ich zabezpieczeniem, charakteryzują się niskim ryzykiem inwestycyjnym, a ich szerokie zastosowanie uodparnia bankowość i gospodarkę na skutki kryzysów na rynku kapitałowym. W Polsce takie rozwiązanie wciąż nie jest popularne, pomimo że listy zastawne ze względu na swoje bezpieczeństwo są powszechnie rekomendowanym przez regulatorów rynku źródłem finansowania. Wyrazem tej atrakcyjności jest dominujący udział tych instrumentów w europejskim programie skupu aktywów prowadzonym przez ECB.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA