REKLAMA
REKLAMA

Banki

Otwarta bankowość nie wywróci polskiego sektora do góry nogami

Nasze banki, mocno zaawansowane cyfrowo, nie boją się zmian niesionych przez wprowadzenie w życie dyrektywy PSD2. Bardziej może się zwiększyć konkurencja między nimi samymi niż z fintechami.
Foto: Fotolia

Od września polskie banki, wdrażając dyrektywę PSD2, będą musiały udostępnić swoje API (interfejsy programowania aplikacji) podmiotom trzecim (TPP). To zapewni im dostęp do niektórych danych gromadzonych przez banki. Dzięki temu mogą powstać nowe produkty i usługi, zmienić się też może układ sił w zdominowanym przez banki sektorze finansowym. Będzie to duża zmiana. Ale czy rewolucja?

Klienci powinni zyskać

– Wyzwania stojące przed bankami w związku z wejściem PSD2 będą się różniły w krótkim i długim terminie. Teraz większość banków skupia się na implementacji i to będzie najwyższy priorytet – mówi Grzegorz Cimochowski, partner w Deloitte, przypominając problemy banków w Wielkiej Brytanii (więcej w ramce poniżej). Wskazuje, że taki scenariusz jest znacznie mniej prawdopodobny w Polsce, ale i tak w pierwszych miesiącach po wejściu dyrektywy w życie nie należy się spodziewać większej migracji klientów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA