Analizy

Przemysł. Popyt zagraniczny pozwolił szybko przywrócić produkcję do poziomu sprzed pandemii

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła we wrześniu o 5,9 proc. rok do roku, najbardziej od maja 2019 r. To sugeruje, że cały III kwartał był dla polskiej gospodarki bardziej udany, niż sądzili dotąd ekonomiści.
Foto: Adobestock

Wrzesień był już czwartym z rzędu miesiącem wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rok do roku. Dotychczasowe zwyżki były jednak niewielkie, sięgały maksymalnie 1,5 proc. rok do roku. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się, że wrzesień był lepszy, ale przeciętnie szacowali, że wzrost produkcji przyspieszył do 3,4 proc. rok do roku. – Wzrost o 5,9 proc. rok do roku ocenilibyśmy jako zupełnie przyzwoity w normalnych czasach. Mamy tymczasem rok recesyjny – zauważyli ekonomiści z banku Pekao.

Po wrześniowej zwyżce produkcja przemysłowa znalazła się już praktycznie na poziomie z lutego br., ostatniego miesiąca przed wybuchem pandemii. Dla porównania, w trakcie globalnego kryzysu z lat 2008–2009 produkcja wróciła do poziomu sprzed załamania dopiero po 14 miesiącach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.