REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Rynki rozwinięte w odwrocie

Porównując aktualne tendencje indeksów PMI dla przemysłu rynków rozwiniętych oraz rozwijających się, globalnych inwestorów szczególnie niepokoić może sytuacja pierwszej grupy.
Foto: Adobestock
Foto: Topdown Charts

„Topdown Charts" w swoich cyklicznych propozycjach wykresów tygodnia, zaprezentował m.in. grafikę pokazującą indeks PMI dla przemysłu rynków rozwiniętych (ang. Developed Markets, skrót DM) w porównaniu z tym samym wskaźnikiem dla rynków rozwijających się (ang. Emerging Markets, skrót EM).

Przypomnijmy, że indeks PMI dla przemysłu to wskaźnik obrazujący aktualną sytuację w sektorze przemysłowym. Powstaje on w wyniku ankiet wysyłanym menedżerom największych firm w danym kraju, a obejmuje kwestie tj. przewidywania dotyczące nowych zamówień, eksportu, importu, zapasów oraz cen. Wartością graniczną wskaźnika jest poziom 50 pkt. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt sugeruje spowolnienie w przemyśle, z kolei odczyt powyżej poziomu 50 pkt wskazuje na ożywienie.

Jak widzimy na powyższej grafice, globalnych inwestorów szczególnie zawodzi sytuacja na rynkach rozwiniętych, których łączny PMI dla przemysłu nie dość, że jest poniżej wskaźnika dla krajów rozwijających się (co jest nietypową sytuacją w ostatnich latach), to jeszcze znajduje się obecnie wyraźnie poniżej granicy 50 pkt.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA