Analizy

Przejmujący podkręcili tempo

Mimo trwającej pandemii na rynku fuzji i przejęć widać bardzo dużą aktywność. W trakcie pierwszych trzech miesięcy tego roku w Polsce zrealizowano rekordową liczbę transakcji. Właściciela zmieniają również spółki giełdowe. Które konkretnie mogą trafić na celownik kupujących?
Adobestock

W I kwartale 2021 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 76 transakcji fuzji i przejęć, czyli o 21 więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z najnowszego raportu Fordata i Navigatora. We wcześniejszych latach początek roku na rynku M&A z reguły był spokojny. Liczba transakcji zanotowanych w I kwartale 2021 r. jest o 52 proc. wyższa od średniej z ostatnich pięciu lat – wynika z naszych szacunków.

Covid nie zamroził rynku

– Pandemia wpłynęła nie tylko na umocnienie trendów takich jak digitalizacja, automatyzacja czy strategiczna konsolidacja, które panują na rynku już od jakiegoś czasu, ale także zwiększyła aktywność na rynku M&A motywowaną koniecznością zabezpieczenia łańcucha dostaw czy występowaniem okazji inwestycyjnych dotyczących tzw. distressed assets – podkreśla Karol Szykowny, szef działu M&A i corporate finance w Navigator Capital Group. Dodaje, że zapowiadana zmiana miksu energetycznego wpłynęła też na liczbę transakcji odnotowanych w sektorze OZE.

– Spodziewamy się, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie sprzyjała transakcjom M&A w tym obszarze. Bieżący rok na rynku fuzji i przejęć zapowiada się niezwykle emocjonująco, biorąc w szczególności pod uwagę występującą w dalszym ciągu niepewność związaną z rozwojem pandemii – podsumowuje przedstawiciel Navigatora.

Największą grupę sprzedających w I kwartale 2021 r. stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 59 proc. wszystkich transakcji. Z kolei po stronie kupujących najbardziej aktywne były podmioty z sektora biotechnologicznego i ochrony zdrowia (odpowiadały za 14 proc. transakcji), fundusze private equity (11 proc.) oraz podmioty z branży mediowo-technologicznej (9 proc.).

Branże pod lupą

Podobnie wygląda struktura sektorowa u przejmowanych. Spółki z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja) stanowiły aż 16 proc. wszystkich transakcji, potem mamy biotechnologię i ochronę zdrowia (13 proc.), a dalej pozostałe usługi (12 proc.). Są to branże, które zyskały na pandemii. Najwyraźniej wyceny tych aktywów – w ocenie przejmujących – nie są jeszcze zbyt wysokie.

A warto odnotować, że wyceny wcale nie spadły. Wręcz przeciwnie. W 2020 r. średnia cena zakupu spółki odpowiadała 14-krotności jej zysku EBITDA. Rok wcześniej inwestorzy płacili średnio 13-krotność zysku – wylicza Bain & Company

Największą transakcją w I kwartale 2021 r. było przejęcie Aviva Polska przez wiodącego niemieckiego dostawcę usług finansowych Allianza za kwotę około 11,7 mld zł.

– W sektorze finansowym obserwowaliśmy w minionym kwartale sześć przejęć, czyli o trzy więcej niż w poprzednim kwartale, i tyle samo, co w analogicznym okresie 2020 r. W ostatnim półroczu nie odnotowaliśmy konsolidacji w sektorze bankowym, wzrósł natomiast odsetek przejęć w sektorze fintech – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, menedżer z Fordaty. Wskazuje, że w ostatnim kwartale 2020 r. Bank Pekao przejął mniejszościowy pakiet Tpay, a w I kwartale 2021 r. brytyjscy udziałowcy PayPo, usługi oferującej odroczone płatności, wykupili pakiet akcji tej spółki od Alior Banku. Z kolei mPay nabył Dom Maklerski BPS, co pozwoli mu na rozbudowę usługi płatności mobilnych o funkcje giełdowe, a fundusz Enterprise Investors przejął fintech PragmaGO, usługę oferującą wygodne finansowanie i faktoring dla firm.

– Przejęcia w branży finansowej wpisują się w trend obserwowany na całym rynku fuzji i przejęć. Są to zarówno długoterminowe inwestycje, które mają wzmocnić pozycję inwestorów poprzez konsolidację, jak i inwestycje technologiczne, które pomogą rozwinąć firmom ofertę i sprzedaż online – podsumowuje Kukla-Kowalska.

Duży ruch na giełdzie

W 2020 r. na GPW ogłoszono 36 wezwań do sprzedaży akcji spółek, czyli najwięcej od kilku lat. W pierwszych miesiącach 2021 r. na rynek trafiły informacje o kolejnych wezwaniach. Część już się zakończyła, ale kilka nadal trwa. Mowa tu m.in. o wezwaniu do sprzedaży akcji Ropczyc, studia T-Bull czy firmy Work Service.

W ostatnich dniach GI International zwiększył liczbę akcji Work Service objętych wezwaniem. Przyjmowanie zapisów ruszyło 2 kwietnia, potrwa do 4 maja. Czas pokaże, czy proponowana w wezwaniu cena – 1,45 zł za akcję – przekona inwestorów. Notowania rynkowe są na zbliżonym poziomie.

Natomiast nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku Ropczyc. To wezwanie budzi duże emocje. Zapisy miały się zakończyć 20 kwietnia, ale przedłużono je do 18 maja. Cena oferowana przez wzywających jest poniżej aktualnego kursu rynkowego. Po przeprowadzeniu wezwania nabywający zamierzają osiągnąć 71,99 proc., a przy uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez spółkę 100 proc. Ropczyce mają zniknąć z giełdy. 6 kwietnia miało się odbyć NWZ, gdzie w projekcie uchwał było wycofanie akcji z obrotu. Jednak obrady odwołano z powodu pandemii. Nowy termin to 28 kwietnia.

W kilkunastu spółkach z GPW trwa zaś przegląd opcji strategicznych, który może zakończyć się roszadami właścicielskimi. O rozpoczęciu przeglądu w tym roku poinformował m.in. dystrybutor dóbr FMCG Eurocash oraz kilka spółek informatycznych, takich jak PGS Software czy Sygnity.

Zdaniem analityków kandydatów do roszad właścicielskich możemy znaleźć też wśród telekomów (np. Netia, Orange), ale to byłyby raczej transakcje polegające na zwiększaniu udziałów przez obecnych akcjonariuszy. Wśród firm z WIG20 i mWIG40 jasnych kandydatów do zmian właścicielskich eksperci nie widzą. Natomiast jeśli chodzi o mniejsze firmy, to ich zdaniem praktycznie każda może być postrzegana jako kandydat do przejęcia – jeśli tylko obie strony osiągną porozumienie.

Dużo łatwiej takie transakcje zrealizować, jeśli przejmujący ma już deklarację wiodącego akcjonariusza. Tak było w przypadku wspomnianego już PragmaGO. EI ogłosił wezwanie, a wcześniej zagwarantował sobie nabycie akcji uprawniających do ponad 72 proc. głosów od akcjonariusza większościowego – Pragmy Inkaso. Akcjonariuszowi większościowemu fundusz zaoferował 18,1 zł za akcję, a inwestorom mniejszościowym 24,5 zł.

Do roszad właścicielskich niedawno doszło też w Simple. TSS Europe wezwał do sprzedaży ponad 4,8 mln akcji stanowiących 100 proc. w kapitale zakładowym spółki. Płacił 13,01 zł za akcję. Skupił ponad 4 mln papierów. Wcześniej wiodący akcjonariusze zobowiązali się do sprzedaży na rzecz TSS posiadanych akcji (po takiej samej cenie, po jakiej potem ogłoszono wezwanie).

Statystyki dotyczące rynku fuzji i przejęć mocno podbija ekspansywna polityka PKN Orlen. W jego skład wchodzi już Energa. Teraz na celowniku jest Lotos i PGNiG. W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, Energi, Lotosu oraz PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby około 200 mld zł – szacuje PKN Orlen.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.