Akademia Parkietu

Zatrzymać niekorzystne zmiany czy się do nich dostosować

Przez ostatni rok w Polsce urodziło się najmniej dzieci od co najmniej 70 lat. Liczba ludności Polski zmniejszyła się w tym czasie prawie o 200 tys. A może być jeszcze gorzej. Według jednej z prognoz przygotowanych przez ONZ, na koniec XXI wieku w naszym kraju może mieszkać zaledwie 16,3 mln osób.

To jak wyglądają nasze rodziny, ma pośrednio duży wpływ na gospodarkę. Od relacji między liczbą osób aktywnych zawodowo a tych, którzy przestali już pracować, zależy np. wydolność systemu emerytalnego. Starzenie się społeczeństwa ma też wpływ na rynek pracy. Jednocześnie na znaczeniu zyskują branże oferujące produkty czy usługi (np. opiekuńcze, z zakresu ochrony zdrowia) dla coraz liczniejszej grupy seniorów.

Foto: Shutterstock

Zmiany klimatyczne, nierówności społeczne, brak bezpieczeństwa ekonomicznego oraz zmiany demograficzne zostały uznane za najważniejsze wyzwania dla gospodarki jutra przez międzynarodową grupę ekonomistów, pracującą pod przewodnictwem Jeana Tirole i Oliviera Blancharda. Raport zawierający analizę tych problemów, ale też propozycje reform, został opublikowany w czerwcu tego roku.

Problemy demograficzne dotykają wielu krajów. W Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do sierpnia 2021 r., urodziło się 340 tys. dzieci, najmniej od co najmniej 70 lat, czyli od kiedy GUS publikuje porównywalne dane. W lipcu liczba urodzin wyniosła 28 tys. Było to o 5 tys. (15 proc.) mniej niż rok wcześniej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.