Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze na początku 2021 r. wielu zarządzających funduszami inwestycyjnymi było przekonanych, że w kolejnych miesiącach podwyższona inflacja nam nie grozi, a fundusze dłużne przyniosą zyski, choć oczywiście niższe niż w 2020 r. Wielu klientów zdecydowało się w pierwszych miesiącach tego roku wpłacić oszczędności do funduszy obligacji. Łącznie w styczniu i lutym wpłynęło tam aż 6 mld zł.
Tymczasem tempo wzrostu cen według najświeższych danych jest najwyższe od 20 lat. A to wzmaga oczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych i powoduje m.in. przecenę papierów dłużnych (wzrost ich rentowności). Dlatego zdecydowana większość funduszy dłużnych od początku roku ma ujemne wyniki. Co nie zmienia faktu, że obligacje są koniecznym elementem zdywersyfikowanego portfela.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.