Akademia Parkietu

Prawa człowieka a prawa pracowników

Pytania zadaje:

PIOTR BIERNACKI wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Odpowiada:

DOMINIKA DORRE-KOLASA

radca prawny, partner, Kancelaria Raczkowski

Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Na które prawa człowieka w szczególności powinniśmy zwracać uwagę?

W Kodeksie pracy mamy odwzorowanie większości praw człowieka, o których była mowa. Kodeks pracy jest w ogóle dobrym przykładem na istnienie praw człowieka w kontekście praw niewzajemnych. Na skutek decyzji ustawodawcy zagwarantowano pracownikom cały szereg praw, które nie są uzależnione od jakichkolwiek świadczeń wzajemnych na rzecz pracodawcy. Jeśli prześledzimy zapisy Rozdziału II zawierającego zasady prawa pracy, które są zawarte w nim właśnie między art. 10 a art. 18, to znajdziemy tu prawo do pracy, prawo do równych praw, prawo do wypoczynku, prawo do godziwego wynagrodzenia, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W dalszych przepisach kodeksu zagwarantowane są prawa do ochrony przed nadmierną ingerencją pracodawcy w prawo do prywatności pracownika (w kontekście monitoringu), prawo do życia i zdrowia (w kontekście przepisów BHP). Wszystkie te prawa są objęte ochroną prawa, a ich naruszenia są sankcjonowane. Z raportów Państwowej Inspekcji Pracy i z raportów niefinansowych spółek może się wydawać, że spółki nie łączą tych praw z prawami człowieka i jeszcze nie wiedzą, że tak naprawdę ich to dotyczy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.