Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Na które prawa człowieka w szczególności powinniśmy zwracać uwagę?
W Kodeksie pracy mamy odwzorowanie większości praw człowieka, o których była mowa. Kodeks pracy jest w ogóle dobrym przykładem na istnienie praw człowieka w kontekście praw niewzajemnych. Na skutek decyzji ustawodawcy zagwarantowano pracownikom cały szereg praw, które nie są uzależnione od jakichkolwiek świadczeń wzajemnych na rzecz pracodawcy. Jeśli prześledzimy zapisy Rozdziału II zawierającego zasady prawa pracy, które są zawarte w nim właśnie między art. 10 a art. 18, to znajdziemy tu prawo do pracy, prawo do równych praw, prawo do wypoczynku, prawo do godziwego wynagrodzenia, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W dalszych przepisach kodeksu zagwarantowane są prawa do ochrony przed nadmierną ingerencją pracodawcy w prawo do prywatności pracownika (w kontekście monitoringu), prawo do życia i zdrowia (w kontekście przepisów BHP). Wszystkie te prawa są objęte ochroną prawa, a ich naruszenia są sankcjonowane. Z raportów Państwowej Inspekcji Pracy i z raportów niefinansowych spółek może się wydawać, że spółki nie łączą tych praw z prawami człowieka i jeszcze nie wiedzą, że tak naprawdę ich to dotyczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.