25 lat Parkietu

Rówieśnicy „Parkietu”. Kto jeszcze kończy 25 lat w 2019 r.?

Dziewięć spółek, które powstały w 1994 r., jest notowanych na warszawskiej giełdzie.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rok 1994 obfitował w wiele wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych. Polska składa formalny wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej, Klub Londyński umarza połowę polskiego długu, Grzegorz Kołodko przedstawia strategię dla Polski, premier Waldemar Pawlak podpisuje w siedzibie NATO w Brukseli przystąpienie Polski do programu Partnerstwo dla Pokoju. 7 stycznia 1994 roku Sejm przyjmuje ustawę o prawie autorskim. Ukazuje się pierwszy numer dziennika „Parkiet" Gazeta Giełdy. Powstają nowe firmy, wiele z nich także w tym roku świętuje 25-lecie.

Okrągłe urodziny giełdowych firm

Na 25-lecie naszej gazety publikujemy listę giełdowych firm, które podobnie jak my w 2019 r. świętują okrągłe urodziny. W 1994 r. powstało w Polsce bardzo wiele biznesów w różnych sektorach. Dużą grupę stanowiły firmy rodzinne, często nadal zachowują taki charakter. Tylko nieliczne spółki, które powstały 25 lat temu, trafiły na Giełdę Papierów Wartościowych (patrz tabela poniżej). Obecnie z tej grupy podmiotów na GPW notowane są akcje takich firm, jak: BEST, CD Projekt, Decora, Echo Investment, Globe Trade Centre, J.W. Construction, Krezus, PBG i Soho Development. Najwcześniej, w 1996 r., na giełdzie zadebiutowało Echo Investment. Na liście znajduje się jeszcze trzech deweloperów: GTC, J.W. Construction i Soho Development.

Wybrane ciekawe spółki

W 1994 r, powstała też Grupa Oknoplast. To firma zajmująca się produkcją okien, której asortyment jest znany nie tylko w kraju, ale i za granicą. 25-lecie obchodzą też np. producenci mięsa: Przedsiębiorstwo Drobiarskie Wyrębski, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kier oraz ZM Zakrzewscy. Dwadzieścia pięć lat świętuje także firma Zbyszko z Radomia, producent napojów i wód mineralnych.

W 1994 r., jako organizacja zrzeszająca kupców prowadzących działalność handlową. rozpoczyna swoją działalność sieć Lewiatan, która obecnie liczy ponad 3200 sklepów zlokalizowanych na terenie całej Polski. W Lublinie powstaje firma Eden – obecnie Stokrotka, która ma ponad 500 sklepów. W 1994 r. rozpoczyna swoją działalność w Polsce m.in. Castorama Polska, Leroy Merlin czy MAKRO Cash and Carry. Pierwszy sklep Castoramy zostanie otwarty w 1997 r. w Warszawie, a Leroy Merlin w 1996 r. w Piasecznie.

Załączniki

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.