#WykresDnia: Tesla znów na czele, ale sprzedaż elektryków spada

Tesla ponownie wyprzedziła chiński BYD, ale dostawy spadły po raz pierwszy od 2020 r., co zwiększyło obawy o spowolnienie przechodzenia na pojazdy elektryczne.

Publikacja: 03.04.2024 09:12

#WykresDnia: Tesla znów na czele, ale sprzedaż elektryków spada

Foto: AFP

parkiet.com

Zarówno Tesla Elona Muska, jak i chiński rywal BYD odnotowały gwałtowny spadek sprzedaży samochodów elektrycznych, co zwiększyło obawy dotyczące spowolnienia przechodzenia na pojazdy elektryczne. Firmy – dwaj najwięksi sprzedawcy pojazdów elektrycznych na świecie – obniżyły ceny, aby pobudzić popyt w obliczu zwiększonej konkurencji, szczególnie w Chinach.

Od początku roku BYD obniżyło koszty niemal każdego modelu w swojej ofercie pod hasłem „prąd jest tańszy od ropy” w obliczu narastającej wojny cenowej na największym na świecie rynku pojazdów elektrycznych.

Uznana branża samochodowa od miesięcy ostrzega, że ​​główni nabywcy pozostają sceptyczni wobec samochodów elektrycznych ze względu na ich wyższe ceny i konieczność ładowania.

W zeszłym roku wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych uległ spowolnieniu, a producenci samochodów byli coraz bardziej zmuszeni do przeceniania modeli, aby wygenerować wystarczający popyt konsumencki, a firmy od General Motors i Forda po Toyotę planują sprzedawać więcej pojazdów hybrydowych w nadchodzących latach. Chociaż Tesla jest bardziej rentowna niż tradycyjni producenci samochodów, obniżki cen zmniejszają marże zysku, co pomogło zwiększyć zapasy. Oczekiwania inwestorów, że firma będzie w przyszłości zwiększać sprzedaż, również wspierały wysokie ceny akcji Tesli, która uczyniła ją najcenniejszym producentem samochodów na świecie

W okresie od stycznia do marca Tesla dostarczyła 386 810 samochodów elektrycznych, o jedną piątą mniej niż między październikiem a grudniem i o 8 proc. mniej niż w tym samym kwartale rok wcześniej, podała we wtorek, w porównaniu z oczekiwaniami wynoszącymi około 450 000 samochodów w tym kwartale. Jej akcje spadły o około 5 proc. Tesla odnotowała pierwszy roczny spadek sprzedaży od pierwszego roku pandemii.

Rozczarowujący kwartał wystarczył Tesli, aby odzyskać koronę od BYD jako największego na świecie sprzedawcy pojazdów elektrycznych, po tym jak chińska firma odnotowała 42-procentowy spadek kwartalnych dostaw pojazdów elektrycznych do 300 114 sztuk.

BYD, która sprzedaje również pojazdy hybrydowe typu plug-in, które korzystają z akumulatora i tradycyjnego silnika, w ostatnim kwartale 2023 r. wyprzedziła Teslę w sprzedaży wyłącznie pojazdów elektrycznych

Za słabe wyniki Tesla obwiniała przestoje w fabrykach spowodowane zakłóceniami na Morzu Czerwonym i podpaleniem dokonanym przez ekologów w Niemczech. Obawy dotyczące spowolnienia wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych i zwiększonej konkurencji również wpłynęły na wycenę giełdową Tesli, która spadła o połowę od czasu, gdy w 2021 r. osiągnęła 1 bilion dolarów.

– Chociaż spodziewaliśmy się złego kwartału, była to całkowita katastrofa, którą trudno wytłumaczyć – powiedział Financial Times Dan Ives, analityk Wedbush. Ives powiedział, że największym problemem jest prawdopodobnie sprzedaż Tesli w Chinach, która według niego spadła o 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane dotyczące sprzedaży Tesli również „sugerowały gwałtowne pogorszenie wzrostu” w USA, powiedział Tom Narayan, analityk motoryzacyjny w RBC Capital Market, podczas gdy Modele Y i 3, które stanowią ponad 90 procent jej sprzedaży, są „nasycone” produkty”.

Jeszcze przed incydentem w Berlinie Tesla ostrzegał już, że ten rok będzie trudny ze względu na zwiększoną konkurencję. Dyrektor naczelny Musk powiedział wcześniej, że stopy wzrostu będą „znacznie niższe” niż w roku ubiegłym

Wtorkowy spadek cen akcji spowodował, że akcje producenta samochodów z Austin spadły w tym roku do 33 proc., co uczyniło go jednym z najgorszych wyników w indeksie S&P 500, a jego trajektoria w dalszym ciągu odbiega od pozostałych amerykańskich spółek technologicznych z „siedmiu wspaniałych”.

Tesla stoi także w obliczu nowej konkurencji ze strony tradycyjnych producentów samochodów z krajów zachodnich, z których większość wprowadza nowe modele pojazdów elektrycznych w związku z planami przejścia z tradycyjnych pojazdów z silnikiem spalinowym na pojazdy elektryczne.

Toyota nie ogłosiła jeszcze globalnej sprzedaży w pierwszym kwartale, ale podała, że ​​sprzedaż wyłącznie pojazdów elektrycznych w pierwszych dwóch miesiącach roku wzrosła o 61 proc., aczkolwiek do wciąż skromnych 14 504 pojazdów.

General Motors poinformował we wtorek, że sprzedaż jego pojazdów elektrycznych w USA spadła w tym kwartale o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim w związku z decyzją o zaprzestaniu produkcji obecnej wersji najlepiej sprzedającego się amerykańskiego pojazdu elektrycznego, Chevroleta Bolta. Jednak inne nowsze modele pojazdów elektrycznych – Cadillac Lyric, SUV i pickup GMC Hummer, a także wersje elektryczne Chevroleta Blazera i Silverado – łącznie odnotowały wzrost sprzedaży o 841 proc., co stanowi dobry punkt w rozczarowującym kwartale dla GM.

Chociaż ogólny popyt na pojazdy elektryczne nadal szybko rośnie – sprzedaż pojazdów elektrycznych w USA wzrosła w zeszłym roku o 40 proc. i po raz pierwszy przekroczyła 1 milion pojazdów – tempo wzrostu jest mniejsze niż niektóre prognozy. To skłoniło niektórych tradycyjnych producentów samochodów, takich jak General Motors i Ford, do wycofania się z planów produkcji pojazdów elektrycznych.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty