Branża windykacyjna. Technologiczny wyścig

Kruk, Best czy też Kredyt Inkaso coraz odważniej wydają pieniądze na rozwiązania mające usprawnić procesy windykacyjne.

Publikacja: 17.05.2023 21:00

Piotr Krupa , prezes Kruka

Piotr Krupa , prezes Kruka

Foto: Fot. mat. prasowe

Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best.

Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best.

Foto: Pawel Wyszomirski/mpr

Branża windykacyjna inwestuje nie tylko w nowe portfele wierzytelności. Coraz głośniej mówi się o nakładach inwestycyjnych związanych z technologią. Ma to zarówno usprawnić wiele procesów związanych z obsługą przeterminowanych wierzytelności, a także i obniżyć koszty działalności.

Już od pewnego czasu o zmianach technologicznych w firmie mówią przedstawiciele lidera branży, wrocławskiej firmy Kruk.

– Technologia jest teraz kluczowym aspektem pozwalającym na zwiększenie efektywności i przyspieszenie procesu poprzez m.in. online’ową możliwość interakcji z naszymi klientami. Nacisk na rozwój technologiczny w naszej branży jest kluczowy w dalszym jej rozwoju nie tylko poprzez pryzmat finansowy, ale również ESG. W grupie Kruk już około 90 proc. ugód podpisywanych jest bez wykorzystania papieru, a udział spłat online w spłatach ogółem sukcesywnie rośnie – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka. Firma cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami, chociaż jej przedstawiciele też podkreślają, że jest to proces rozłożony na wiele lat. – Głównie skupiamy się na infrastrukturze, która umożliwia nam prowadzenie procesu online oraz na automatyzacji procesów. Poza tym koncentrujemy się na rozwiązaniach chmurowych i bezpieczeństwie, zarządzaniu danymi, zwiększeniu efektywności wdrażania zmian IT oraz rozwoju „cyfrowych” kompetencji pracowników – mówi Krupa.

Kruk nie zdradza, jak duże pieniądze są wydawane na technologię. Jego przedstawiciele przekonują jednak, że już one się zwracają. Na to także liczą przedstawiciele firmy Best, którzy też otwarcie mówią o technologii.

– Sytuacja makroekonomiczna, w tym rosnące koszty pracy oraz koszty stałe, które wpływają na rentowność firmy, stanowią podstawę dla wdrożenia zmian w grupie Best. Przygotowując się do znacznego zwiększenia skali prowadzonej działalności, istotnie zwiększamy inwestycje w informatyzację i automatyzację procesów. Kolejny etap transformacji cyfrowej naszej firmy ma umożliwić nam dynamiczny wzrost bez konieczności rozbudowy zespołu oraz zwiększyć naszą efektywność i elastyczność w działaniu – komentuje Maciej Bardan, członek zarządu firmy Best.

O technologii nie zapomina także Kredyt Inkaso. – Kredyt Inkaso w 2020 roku redefiniowało rolę IT w organizacji, czego konsekwencją były istotne inwestycje w infrastrukturę, oprogramowanie oraz kompetencje zespołu IT. Zgodnie z przyjętą strategią na kolejne lata spółka w dalszym ciągu będzie inwestowała w nowe technologie oraz przeprowadzała PoC (proof of concept). Kluczem do sukcesu biznesowego spółki jest też jednoczesny rozwój i synergia obszaru operacyjnego oraz technologicznego – mówi Sebastian Waligórski, dyrektor IT w grupie Kredyt Inkaso.

Wierzytelności
Kruk spuścił z tonu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wierzytelności
Kruk: stabilne spłaty, niższe inwestycje
Wierzytelności
Akcjonariusze Kredyt Inkaso zgodzili się na połączenie z Best
Wierzytelności
Ciężkie chwile Kruka. Akcje łamią psychologiczny poziom
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wierzytelności
Kruk: Hiszpania nie jest fundamentalnym problemem
Wierzytelności
Hiszpania rozczarowała Kruka. Windykator podał wyniki za 2024 rok