Sytuacja na rynkach 7 lipca- dolar zerka na rynek pracy

Indeks ISM dla usług wypadł w czerwcu nieźle, a opublikowane zapiski z ostatniego posiedzenia FED potwierdziły determinację do działania w celu przeciwdziałania inflacji - wczoraj nie poznaliśmy informacji, które mogłyby zapowiadać osłabienie dolara, który ostatnio dostaje dodatkowe wsparcie w postaci "recesyjnego strachu".

Publikacja: 07.07.2022 11:52

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Warto jednak zwrócić uwagę, że nerwowość w mniejszym stopniu udziela się indeksom na Wall Street. Przed nami dane z rynku pracy - dzisiaj ADP, a jutro odczyty Departamentu Pracy. Publikowane wczoraj dane JOLTS (dające szerokie spojrzenie) pokazały dość przyzwoity obraz rynku pracy, chociaż dotyczyły one okresu maja.

Dzisiaj najgorzej radzą sobie waluty naszego regionu (chociaż Węgrzy zdecydowali o nieoczekiwanym podniesieniu stopy depozytowej o 200 pb, a u nas czekamy na informacje z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej), podczas kiedy w przestrzeni G-10 nieznacznie tracą tylko jen, frank i korona szwedzka. Najsilniejsze są waluty Antypodów, nieznaczne odbicie notuje euro i funt. Dzisiaj uwagę zwrócą dane ADP, oraz o deficycie handlowym USA, a także planowane wystąpienia członków FED.

EURUSD - będzie ruch powrotny?

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem strachu przed silną recesją w Niemczech (za sprawą wzrostu cen surowców i ryzyka ich reglamentowania, gdyby Rosja całkowicie odcięła dostawy), co zaważyło na notowaniach wspólnej waluty, która z impetem pokonała wsparcie przy 1,0350 wobec dolara i zeszła na poziomy notowane 20 lat temu. Czy zobaczymy ruch powrotny? Teoretycznie byłoby to możliwe w sytuacji słabości amerykańskiej waluty na szerokim rynku, co z kolei można by wiązać ze zmianą oczekiwań, co do skali ruchów FED na stopach procentowych. A więc rynek pracy? Zobaczymy, jakie dane pojawią się dzisiaj (ADP) i jutro (Departament Pracy USA).

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

W szerszym ujęciu obecna tendencja może zaprowadzić nas poniżej parytetu na EURUSD (1,00).

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek