Dolar już po 4 złote

Zeszły tydzień mógł być przełomowy dla amerykańskiej waluty – takie wnioski płyną z analizy dolarowego koszyka obrazującego jego relacje z głównymi walutami, ale i też z wykresu naszego USD/PLN.

Publikacja: 05.04.2017 08:00

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: Archiwum

Wsparcie przy 3,90 pokryło się z dolnym ograniczeniem kilkunastomiesięcznego kanału wzrostowego. Odreagowanie do 4,00 było szybkie, do czego przyczynił się też wzrost globalnego ryzyka po poniedziałkowym zamachu w rosyjskim metrze. To w najbliższych tygodniach może się utrzymać, gdyż spekulacje o możliwej niskiej frekwencji w wyborach prezydenckich we Francji ponownie nasiliły obawy dotyczące możliwego zwycięstwa Marine Le Pen.

Dla rynków może być to pretekst do ograniczenia ekspozycji na nazbyt ryzykowne aktywa i zwrot ku bardziej bezpiecznym przystaniom. Taką funkcję może paradoksalnie pełnić też dolar, gdyż członkowie Fedu w swoich wypowiedziach nie wykluczają możliwości kolejnej podwyżki stóp w czerwcu, a napływające dane makro zdają się sprzyjać takiemu scenariuszowi. Warto też wspomnieć o cały czas prowadzonych rozmowach z konserwatywną frakcją republikanów, które mogą sprawić, że temat wydawało się przegranej już ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych powróci na wokandę. To mogłoby dać też zielone światło do przyspieszenia procesowania ustaw podatkowych, które miałyby pozytywne przełożenie na dolara. Analiza techniczna USD/PLN sugeruje jednak, że czekać nas może przystanek w okolicach 4,03 (linia spadkowa trendu od grudnia 2016).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Waluty
Złoty kończy tydzień z przytupem
Waluty
Sytuacja na rynkach 9 maja - przed nami niełatwe negocjacje
Waluty
Złoty znów się rozpędza. Pomógł mu Adam Glapiński
Waluty
Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Waluty
Prezes NBP Adam Glapiński daje złotemu pretekst do umocnienia
Waluty
Złoty bez reakcji na decyzję RPP