Wyhamowanie wzrostów PLN

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie ostatnich wzrostów na wycenie PLN.

Publikacja: 28.11.2017 07:26

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2091 PLN za euro, 3,5386 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6048 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 3,7117 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,357% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło wyhamowanie trendu wzrostowego wraz z ograniczeniem podbicia eurodolara. Klasycznie – odbicie notowań dolara amerykańskiego spowodowało podbicie presji podażowej wokół walut EM. Na większości par związanych z PLN obserwujemy uformowanie się lokalnych dołków przy ograniczonej aktywności rynku. Sytuacja makro nie uległa zmianie – zarówno na koszyku CEE (PLN korzystał z ostatnich działań NBH) czy lokalnie (podbicie oczekiwań co do zaostrzenia tonu RPP w kolejnych miesiącach). Globalnie uwaga rynków koncentruje się na rozmowach CDU/CSU z SPD dot. utworzenia rządu oraz kwestiach reformy podatkowej w USA. Ponadto niedawne minutes FOMC ujawniły, iż część członków FED obawia się o perspektywy inflacji. Z punktu widzenia walut EM należy dodatkowo pamiętać o czwartkowych odczytach indeksów PMI z Chin.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Globalny kalendarz makro zawiera jednak szereg danych m.in. z USA, gdzie poznamy odczyt indeksu CB.

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN obserwujemy utworzenie się lokalnych dołków, co wskazuje na wyhamowanie trendu aprecjacyjnego złotego. W zależności od głębokości korekty na EUR/USD ruch ten może przynieść powrót do okoli 3,57 USD/PLN czy 4,2125 EUR/PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?