Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mateusz Sutowicz ekonomista, Bank Millennium
Gdy wydawało się, że tydzień rozpocznie się od umocnienia złotego – po tym jak w miniony piątek notowania EUR/PLN po raz pierwszy od pół roku zakończyły się poniżej bariery 4,20 – poniedziałek przyniósł osłabienie polskiej waluty. Od dwóch tygodni kurs EUR/PLN porusza się zatem w wąskim przedziale 4,1930–4,2170, a jak pokazuje przykład przełomu października i listopada okres stabilizacji notowań może trwać nawet kilka tygodni. Z jednej strony apetyt na polską walutę zapewniają dobre dane makro – silniejszy od oczekiwań wzrost PKB i inflacji – z drugiej natomiast w kierunku słabszego złotego oddziałuje umiarkowanie niekorzystny sentyment globalny motywowany napięciem geopolitycznym (Izrael, Korea Północna) oraz zbliżającym się posiedzeniem Fed.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.