USA/FED: Zdaniem Roberta Kaplana z FED (bez prawa głosu w FOMC) scenariusz trzech podwyżek stóp w tym roku jest wiarygodny, jego zdaniem można spodziewać się nieco większej presji ze strony płac. Z kolei w opinii Charlesa Evansa, który w grudniu głosował przeciwko podwyżce stóp procentowych, a teraz nie ma prawa głosu w FOMC, gospodarka zaczyna wyglądać lepiej, niż można było tego wcześniej oczekiwać. Jego zdaniem w tym i przyszłym roku możliwy jest wzrost na poziomie 2,5 proc. Jego zdaniem reforma podatkowa może dodać w tym roku 0,5 p.p. do wzrostu PKB, łącznie o 0,8 p.p. w ciągu najbliższych dwóch lat. Pozostaje on jednak ostrożny w temacie podwyżek, podobnie jak przemawiający wczoraj James Bullard.
USA/OBLIGACJE: Wczoraj w południe pojawiły się spekulacje (Bloomberg), jakoby chińskie władze rozważały zmianę polityki zaangażowania w amerykański dług, który ich zdaniem może być mniej atrakcyjny. Poruszono też motyw możliwych tarć z USA dotyczących wzajemnych relacji w handlu. Te informacje zostały później oficjalnie zdementowane przez chińskie władze.
KANADA/ NAFTA: W prasie pojawiły się plotki, jakoby Donald Trump miał wkrótce podjąć decyzję o wystąpieniu USA z porozumienia NAFTA (6-miesięczny proces wyjścia). Wskazuje się na narastające różnice w temacie modernizacji paktu przed szóstą rundą negocjacji zaplanowanych na 23-28 stycznia w Montrealu. Biały Dom komentując te spekulacje zwrócił uwagę, że podejście prezydenta do paktu NAFTA nie uległo zmianie.
AUSTRALIA: Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1,2 proc. m/m (oczekiwano jej spadku do 0,4 proc. m/m z 0,5 proc. m/m).
EUROSTREFA: Produkcja przemysłowa w Hiszpanii wyniosła w listopadzie 4,2 proc. r/r, a dane za październik zrewidowano do 4,4 proc. r/r z 4,1 proc. r/r. Poznaliśmy też dane nt. PKB w Niemczech w całym 2017 r. – wzrost wyniósł 2,2 proc., co jest wartością nieco mniejszą od oczekiwanych 2,3 proc.