Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynnikiem mającym największy wpływ na zachowanie się rynków finansowych w tym tygodniu był wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Wzrost dochodowości Treasuries pobudzają rosnące oczekiwania inflacyjne, do których przyczyniają się oczekiwania na proinflacyjny wpływ wprowadzonej w ubiegłym roku reformy podatków w Stanach Zjednoczonych oraz wzrost cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach. Wyższe rentowności obligacji szkodzą jednak wycenie ryzykownych aktywów, w tym rynkom wschodzącym. Odczuwał to złoty, któremu nie były w stanie pomóc nawet dobre dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, w tym odczyt produktu krajowego brutto który wskazał na najwyższy wzrost gospodarczy w IV kwartale ubiegłego roku aż od 2011 roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA.
Złoty w poniedziałkowy poranek był nieco słabszy. Rynki czekają na konkrety w sprawie ceł.
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia.
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.