Kluczowe informacje z rynków:
BREXIT: W piątek May przegrała 58 głosami (286-344) głosowanie nad porozumieniem ws. Brexitu – przeciwko byli parlamentarzyści z DUP, oraz część eurosceptycznych torysów. Jednocześnie w nocy z piątku na sobotę minął czas wyznaczony przez UE na jego akceptację. Teraz rząd powinien do 12 kwietnia przedstawić uzasadniony wniosek o wydłużenie Brexitu przynajmniej o 9 miesięcy, oraz wyrazić gotowość do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja – przeciwnie realne stanie się opuszczenie UE bez umowy. Tymczasem według doniesień weekendowego wydania The Sun aż 170 z 314 posłów Partii Konserwatywnej podpisało się pod listem, który wyraża mocne oczekiwania, że do Brexitu dojdzie w najbliższych miesiącach (z umową, lub bez). Tymczasem dzisiaj Izba Gmin po raz kolejny przeprowadzi tzw. głosowania orientacyjne mające na celu ocenę, który z potencjalnych scenariuszy dla Brexitu mógłby zyskać największe poparcie. W ubiegłym tygodniu wszystkie 8 zgłoszonych propozycji zostało odrzuconych, chociaż najmniejsza różnica dotyczyła scenariusza unii celnej, oraz ta zakładająca kolejne referendum dotyczące tego, czy obywatele chcą Brexitu na wynegocjowanych warunkach. Jeżeli jakiś scenariusz zdobędzie większość, to już w środę może być głosowany w formule wiążącej ustawy. Teoretycznie jednak nie można wykluczyć też wariantu w którym, Izba Gmin będzie po raz czwarty głosować nad (okrojonym) porozumieniem premier May...
WIELKA BRYTANIA / DANE: Mocne odbicie przemysłowego PMI, który w marcu wzrósł do 55,1 pkt. z 52,1 pkt. po korekcie z 52,0 pkt. w lutym – szacowano spadek do 51 pkt.
CHINY / DANE: Indeksy PMI za marzec na razie wypadły lepiej od oczekiwań – wskaźnik liczony przez rząd dla przemysłu odbił od 3-letniego dołka, czyli z 49,2 pkt. do 50,5 pkt. (szacowano 49,6 pkt.), a ten liczony przez Caixin zwyżkował do 50,8 pkt. z 49,9 pkt. (prognozowano 50,0 pkt.)
JAPONIA: Indeks Tankan dla dużych firm przemysłowych spadł w I kwartale do 12 pkt. z 19 pkt. (szacowano 13 pkt.) – jest to najniższy odczyt od 2 lat. Subindeks oczekiwań dla sektora zszedł do 8 pkt. z 15 pkt. (oczekiwano 12 pkt.).