Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Po trwającym aż 7 godzin zamkniętym dla mediów posiedzeniu rządu, premier Theresa May wygłosiła w poniedziałek wieczorem oświadczenie w którym zgadza się, co do tego, że należy złożyć wniosek o wydłużenie Brexitu, choć jak dodała rząd chciałby uniknąć sytuacji w której konieczne jest przeprowadzenie wyborów do Parlamentu Europejskiego (jej rzecznik doprecyzował później, że rząd będzie na nie przygotowany, ale liczy na to, że uda się je odwołać). To sygnał, że rząd liczy na „możliwie krótkie" odroczenie terminu. W tym celu szefowa rządu zapowiedziała spotkanie z liderem opozycyjnej Partii Pracy w celu wypracowania ponadpartyjnego stanowiska do 10 kwietnia, kiedy to odbędzie się specjalny szczyt Unii Europejskiej ws. Brexitu. W przypadku fiaska takich rozmów zapowiedziała, że rząd przedstawi pod głosowanie w Izbie Gmin różne scenariusze, ale tym razem jego wynik będzie wiążący (jeżeli zaakceptuje je też Partia Pracy). Jeżeli to się uda, to rząd będzie dążył do wyjścia z UE do 22 maja. Zwróciła jednak uwagę, że politycy powinni wypracować kompromis, który będzie szanował wynik referendum z 2016 r. Tymczasem jeden z eurosceptycznych liderów Partii Konserwatywnej, Boris Johnson wyraził obawę, że sytuacja może zmierzać w stronę „łagodnego" Brexitu, który będzie wypaczenie wyników referendum. Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy wyraził gotowość do spotkania z premier May, ale od razu zastrzegł, że pozostawia sobie możliwość zgłoszenia wotum nieufności dla rządu, jeżeli ten nie będzie w stanie uzyskać większości dla ustawy o Brexicie. Przyznał, że nadrzędnym celem pozostaje uniknięcie „bezumownego" Brexitu. Tymczasem unijni liderzy ostrożnie podeszli do najnowszych informacji z Wielkiej Brytanii. Wcześniej francuski prezydent Emmanuel Macron dał do zrozumienia, że Londyn prosząc o wydłużenie Brexitu powinien przedstawić rozwiązania mające poparcie większości parlamentarnej – inaczej powinno dojść do „bezumownego" Brexitu. W podobnym tonie wypowiedział się premier Irlandii. Dzisiaj rano o godz. 10:30 opublikowany został odczyt usługowego PMI – indeks spadł w marcu do 48,9 pkt. z 51,3 pkt. (szacowano 50,9 pkt.).
USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: W kontekście rozpoczynającej się w środę wizyty chińskiej delegacji w Waszyngtonie, przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Handlu przyznał, że znaleźliśmy się w punkcie, gdzie osiągnięcie porozumienia jest bardziej możliwe, niż jego fiasko. Ocenił jednak, że sprawy potoczyłyby się szybciej, gdyby strona chińska zgodziła się na zapisy dające USA mechanizm kontroli nad wypełnianiem zapisów porozumienia.
CHINY / DANE: Indeks PMI dla usług liczony przez Caixin wzrósł do najwyższego poziomu od stycznia ub.r. (54,4 pkt.), podczas gdy szacowano go na poziomie 52,3 pkt. Indeks PMI Composite odbił do 52,9 pkt. z 50,7 pkt.
AUSTRALIA /DANE: Sprzedaż detaliczna w lutym zaskoczyła na plus – dynamika wyniosła 0,8 proc. m/m i była najwyższa od listopada 2017 r. Z kolei bilans handlowy za luty odnotował nadwyżkę rzędu 4,8 mld AUD przy szacunkach 3,7 mld AUD.