Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Izba Gmin przegłosowała wczoraj poprawkę i to podczas trzeciego czytania i tylko jednym głosem przewagi (313-312), która wymusza na rządzie podjęcie działań w celu uniknięcia „bezumownego" Brexitu po 12 kwietnia. Wcześniej szef Komisji Europejskiej dał wyraźnie do zrozumienia, że kwietniowy termin jest ostatecznym dla przegłosowania porozumienia w Izbie Gmin, jeżeli Wielka Brytania chciałaby opuścić UE do 22 maja. Dodał też, że scenariusz bezumownego Brexitu jest dość prawdopodobny. Tymczasem gazeta The Sun doniosła, że premier May najpewniej poprosi UE o wydłużenie procesu Brexitu o 9 miesięcy. Wczorajsze spotkanie szefowej rządu z liderem opozycyjnej Partii Pracy nie wniosło wiele – wiele opcji pozostaje na stole, łącznie z unią celną, czy też drugim referendum, co wynika też z podziałów wśród samych laburzystów. Wśród torysów pojawiają się też głosy, aby związanie się z unia celną było tylko czasowe.
USA / DANE/ FED: Opublikowany wczoraj po południu indeks ISM dla usług wypadł gorzej, niż oczekiwano – spadek do 56,1 pkt. z 59,7 pkt. przy prognozie na poziomie 58,0 pkt. Z kolei zdaniem Neel'a Kashkari z oddziału FED w Minneapolis nie widać potrzeby, aby rozważać obniżkę stóp procentowych w obecnej sytuacji gospodarczej.
USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Pojawiły się spekulacje (Bloomberg), jakoby strona amerykańska miała dać czas Chinom (do 2025 r.) na pełne wdrożenie ustaleń dotyczących zakupów dóbr i usług, oraz pełne uwolnienie dostępu do chińskiego rynku przez zagraniczny kapitał. Na dzisiejsze popołudnie (godz. 16:30) zaplanowano spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z chińskim premierem Liu He. Pojawiły się też plotki, że może dojść do ogłoszenia terminu spotkania prezydentów USA i Chin na szczycie, co byłoby sygnałem bliskiej finalizacji umowy – wczoraj doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow stwierdził, że liczy na to, że amerykańsko-chińskie rozmowy zaplanowane na ten tydzień doprowadzą do znaczącego zbliżenia stanowisk.
EUROSTREFA / NIEMCY: Fatalne dane nt. zamówień w przemyśle – w lutym spadek wyniósł 4,2 proc. m/m (szacowano wzrost o 0,3 proc. m/m). To dwa razy więcej, niż w styczniu (-2,1 proc. m/m). W ujęciu rocznym zniżka wyniosła aż 8,4 proc.