Kluczowe informacje z rynków:
CHINY / DANE: Opublikowane dzisiaj nad ranem dane przebiły oczekiwania ekonomistów. Dynamika PKB w I kwartale wyniosła 1,4 proc. k/k i 6,4 proc. r/r (szacowano 1,4 proc. k/k i 6,3 proc. r/r), stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc., produkcja przemysłowa rosła w tempie najwyższym od blisko 5 lat (8,5 proc. r/r), sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 8,7 proc. r/r. Tylko dynamika inwestycji w miastach wypadła zgodnie z szacunkami (6,3 proc. r/r).
NOWA ZELANDIA / DANE: Inflacja CPI w I kwartale b.r wyhamowała do 0,1 proc. k/k i 1,5 proc. r/r, to dane wyraźnie poniżej oczekiwań rynku na poziomie 0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r. Szanse na podwyżkę stóp na posiedzeniu RBNZ w maju wzrosły do 80 proc.
EUROSTREFA / ECB: Wczoraj napływały różne plotki oparte o źródła w Europejskim Banku Centralnym. Według jednych decydenci ECB mieliby wyrażać obawy, co do szans na odbicie gospodarki w II półroczu, według drugich podobno nie ma woli do procedowania pomysłu zróżnicowania kryteriów dla przechowywanych nadwyżek środków z banków komercyjnych w banku centralnym, które obecnie są objęte ujemną stopą. To, że temat ten na razie nie będzie dyskutowany potwierdził po południu członek ECB, Ewald Nowotny.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rzecznik Partii Pracy próbował dementować wczorajsze słowa Jeremy'ego Corbyna, jakoby ponadpartyjne negocjacje z torysami nt. Brexitu miały utknąć w martwym punkcie i być może lepszym rozwiązaniem będzie powrót do idei głosowań indykatywnych w Izbie Gmin (informację taką podał dziennik The Guardian).