Szwajcaria: Stopa bezrobocia w Szwajcarii w kwietniu wyniosła 2,4%, co było wynikiem zbliżonym do spodziewanego.
Niemcy: Dynamika produkcji przemysłowej za marzec w Niemczech wyniosła 0,5% mdm i -2,3% rdr, przy oczekiwaniach zakładających odpowiednio -0,5% mdm i -2,6% rdr.
Naszym zdaniem: Bieżący tydzień na globalnych rynkach walutowych upływa przede wszystkim pod znakiem amerykańsko-chińskich rozgrywek handlowych. Na niepewnych losach porozumienia handlowego pomiędzy tymi światowymi gigantami gospodarczymi zyskuje przede wszystkim japoński jen, uważany za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani" na globalnych rynkach finansowych.
Tego samego nie można powiedzieć o amerykańskim dolarze, który na początku bieżącego tygodnia poruszał się w konsolidacji, a dzisiaj znajduje się nawet pod pewną presją podaży. Waluta USA – mimo że również często stanowi kierunek ucieczki inwestorów w niepewnych czasach – tym razem nie jest tak jednoznaczną ostoją, ponieważ potencjalne zaostrzenie warunków wzajemnego handlu pomiędzy USA a Chinami najprawdopodobniej uderzy w obie gospodarki.
W rezultacie, dzisiaj rano eurodolar spokojnie wysuwa się ponad poziom 1,12. Trudno jednak na razie mówić tu o jakiejkolwiek większej sile kupujących na EUR/USD, a wypracowanie większych zwyżek może być trudne. W średnioterminowej perspektywie amerykański dolar raczej nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.