Kluczowe informacje z rynków:
USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Prasa spekuluje, że Chińczycy podobno wycofali się z wielu wcześniejszych ustaleń zapisanych przez zespoły negocjatorów w nowej umowie handlowej. Tymczasem Donald Trump oskarżył Chińczyków na Twitterze, że zdają się celowo dążyć do opóźnienia umowy po to, aby próbować zawrzeć ją na nowych warunkach, gdyby Trump nie uzyskał reelekcji w wyborach 2020 r. Obarczył jednocześnie Chiny winą za zerwanie negocjacji. Z kolei administracja USA przedstawiła wczoraj akty wykonawcze do prowadzenia wyższych stawek celnych już od piątku na produkty importowane z Chin. Spekuluje się o tym, że Pekin przygotowuje działania odwetowe – rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng przyznał, że Chiny są gotowe do obrony swoich interesów - chociaż delegacja pod przewodnictwem wicepremiera Liu Che ma pojawić się dzisiaj na rozmowach w Waszyngtonie.
CHINY / DANE: Inflacja CPI wzrosła w kwietniu o 0,1 proc. m/m i 2,5 proc. r/r (szacowano -0,1 proc. m/m i 2,5 proc. r/r), a PPI przyspieszyła do 0,9 proc. r/r wobec prognozy 0,6 proc. r/r (najwyższy poziom od grudnia 2018 r.). Ceny żywności wzrosły o 6,1 proc. r/r, a dane CPI bez tej zmiennej wskazały na zwyżkę o 1,7 proc. r/r.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Napływają doniesienia/ spekulacje sugerujące fiasko ponadpartyjnych rozmów pomiędzy torysami, a laburzystami ws. porozumienia ws. Brexitu. Obie strony otwarcie przyznają, że negocjacje są bardzo trudne. Tymczasem wczoraj rząd formalnie potwierdził, że wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone w ustawowym terminie. Z kolei Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że jeżeli dojdzie do Brexitu, to Wielka Brytania będzie pierwszym krajem z którym USA podpiszą specjalną umowę handlową.
NORWEGIA / STOPY PROCENTOWE: Norges Bank nie zmienił stóp procentowych po ich podwyżce do 1,0 proc. w marcu. W komunikacie potwierdzono jednak wolę ich podwyższenia o kolejne 25 p.b. w czerwcu. Zdaniem decydentów bilans ryzyk nie pogorszył się na tyle, aby odwlekać tą decyzję.