Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2721 PLN za euro, 3,7915 PLN wobec dolara, 3,8225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8137 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,498% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach finansowych było zakończenie posiedzenia EBC. Rynek spodziewał się wyraźnie gołębiego stanowiska i szczegółów nowej rundy TLTRO. Dla banków których akcja kredytowa przekroczy określony poziom stopa TLTRO będzie niższa i może sięgnąć nawet 10 pb. powyżej stopy depozytowej. Ponadto z posiedzenia otrzymujemy wniosek, iż podwyżką stóp zostaje odłożona w czasie z uwagi na pogorszenie perspektyw. Przypomnijmy, iż w przypadku FED rynek wycenia obecnie na ok. 90% obniżki stóp przed końcem roku. Podsumowując otrzymaliśmy łagodny sygnał z EBC jednak część rynku spodziewała się bardziej gołębiego nastawienia i kroków. Rosły rentowności europejskich obligacji oraz euro wyznaczyło najwyższe poziomy od 17 kwietnia. Sam PLN skorzystał głównie na wybiciu eurodolara, w myśl zasady im słabszy USD tym krótkoterminowo lepsze nastroje wokół EM. EUR/PLN kwotowane jest obecnie przy 4,2660 PLN
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy krajowe dane dot. aktywów rezerwowych NBP za maj. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym z amerykańskiego rynku pracy publikowanym o 1430 z klasycznym skupieniem się na NFP oraz dynamice płacy godzinowej.
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN zbliżył się do dolnego ograniczenia konsolidacji trwającej od maja 2018r.
Konrad Ryczko