Bilans dnia – dywergencja na PMI

Fatalne szacunki indeksów ze strefy euro, jakie poznaliśmy rano, zostały po południu (godz. 15:45) zestawione z na pierwszy rzut oka niezłymi danymi z USA – przemysłowy PMI odbił do 51,0 pt. z 50,3 pkt., a usługowy do 50,9 pkt. z 50,7 pkt. (choć tu spodziewano się więcej, bo 51,5 pkt.), co dało wzrost PMI Composite do 51,0 pkt. z 50,7 pkt. przy szacowanym spadku do 49,6 pkt. – choć po głębszej analizie uwagę zwraca najniższy od 9 lat subkomponent zatrudnienia (spadek do 49,4 pkt.).

Publikacja: 23.09.2019 16:34

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Notowania EURUSD nie zdołały jednak pogłębić rannego dołka przy 1,0965, nawet mimo pesymistycznego wydźwięku wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego w Parlamencie Europejskim. Wydaje się, że rynek w tym wypadku pozycjonuje się już pod jutrzejsze dane Ifo z Niemiec (godz. 10:00), które będą „zestawiane" z dzisiejszymi, słabymi PMI.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Foto: DM BOŚ

Ogólnie nowych informacji nie było wiele, jedynie agencje podały, że jutro o godz. 12:30 Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa opublikuje decyzję, co do legalności ostatnich działań premiera Johnsona zawieszających prace parlamentu. Kurs GBPUSD osuwał się dzisiaj w dół.

W kraju po rannym osłabieniu złotego wywołanym obawami o skutki wyroku TSUE (decyzja spodziewana jest 3 października), oraz perspektywy gospodarki Eurolandu po fatalnych odczytach PMI, kolejne godziny przyniosły próbę podbicia złotego. Nie było ono znaczące, ale wykres koszyka BOSSA PLN zdaje się sugerować, że impet spadków naszej waluty został wyhamowany. W efekcie, jeżeli nie pojawią się jakieś niepokojące informacje podbijające globalną awersję do ryzyka, to złoty m szanse się ustabilizować na obecnych poziomach w oczekiwaniu na werdykt TSUE za półtora tygodnia. Inną sprawą jest to, że pojawiają się spekulacje, jakoby szacunki dotyczące kosztów dla sektora bankowego (nawet 60 mld zł) były przeszacowane, w efekcie realnie niższa kwota może być już zdyskontowana przez uczestników rynku...

Wykres tygodniowy CHFPLN

Wykres tygodniowy CHFPLN

Foto: DM BOŚ

Na tygodniowym układzie CHFPLN pojawia nam się szansa na wykształcenie formacji podwójnego szczytu. Na obecną chwilę (patrząc na jesień) to założenie może w pierwszym momencie wydawać się nieco ryzykowne (mamy szereg obszarów, które mogą dawać preteksty do eskalowania obaw na globalnym rynku, np. relacje USA-Chiny), ale kto wie? W każdym razie jest to jeden z wielu punktów, które sugerują, że październik może być dość interesującym okresem dla inwestorów...

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty jednak nieco słabszy
Waluty
RBNZ, BoJ i Fed na rozdrożu
Waluty
Złoty na razie bez kierunku
Waluty
Złoty nie lubi niepewności
Waluty
Powrót do normy. Złoty znów mocniejszy
Waluty
Sytuacja na rynkach 8 lipca - Trump nie taki groźny?