Wirówka na funcie?

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że działania podjęte przez premiera Johnsona związane z zawieszeniem parlamentu nie były standardowe i zostały podjęte w nadzwyczajnych okolicznościach i premier nie przedstawił konkretnych powodów do takiego działania

Publikacja: 24.09.2019 12:05

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Tym samym zdaniem SN zawieszenie prac parlamentu było niezgodne z prawem i teraz spiker Izby Gmin powinien zdecydować, jakie działania podjąć dalej. W opinii SN ta decyzja (o zawieszeniu prac parlamentu) powinna zostać cofnięta.

Konferencja prasowa SN trwała około 15 minut i cały czas napływały depesze. W tym czasie kurs GBPUSD zdołał podskoczyć do 1,2487, aby później wymazać część tego ruchu. Teoretycznie wg. analizy technicznej krótkoterminowy zasięg został zrealizowany – opory to 1,2475, oraz 1,2489.

Co dalej? Spiker Izby Gmin już zapowiedział spotkanie konwentu ws. dzisiejszej decyzji Sądu Najwyższego. Niezależnie od tego, czy parlament wznowi wcześniej prace, czy też nie, to pozycja polityczna Borisa Johnsona została dzisiaj osłabiona. Z punktu widzenia kalendarza dla Brexitu, to dzisiejsze informacje wiele nie zmieniają w krótkim czasie. W najbliższych dniach szef rządu najpewniej spotka się z europejskimi politykami i raczej zdaje sobie sprawę (sam podobno powiedział o tym podczas zamkniętych obrad rządu w piątek), że nie uda mu się przedstawić alternatywnego rozwiązania ws. irlandzkiej granicy do połowy października. O tym, aby nie popadać w tej kwestii w nadmierny optymizm, mówił też dzisiaj szef unijnych negocjatorów, Michel Barnier.

Na układzie GBPUSD w szerszym kontekście mamy odwracanie trendu wzrostowego z września i powracanie do koncepcji spadkowej. Jeżeli w ciągu najbliższych godzin spadniemy poniżej dzisiejszego minimum przy 1,2413, to wsparcie przy 1,2380-1,2400 będzie zagrożone. Zwłaszcza, gdyby zaczęły pojawiać się spekulacje o dymisji Johnsona i tym samym przedterminowych wyborach (uważam jednak, że mało opłacalne taktycznie dla BJ).

Wykres dzienny GBPUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Foto: DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Sytuacja na rynkach 5 maja - co dalej z tym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Rynek złotego - to była spokojna majówka
Waluty
RPP gotowa do cięcia!
Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro