Stabilizacja PLN, zamieszanie wokół Brexitu

Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo podbicia zmienności na szerokim rynku (z uwagi na kontynuację zamieszania wokół Brexitu).

Publikacja: 23.10.2019 07:31

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2702 PLN za euro, 3,8409 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8794 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9392 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,976% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku finansowym mijały pod znakiem podwyższonej zmienności wynikającej z zamieszania wokół zestawienia funt/dolar. Kwotowania szterlinga podlegały wysokim wahaniom po tym jak brytyjski parlament teoretycznie przyjął umowę wynegocjowaną przez B. Johsona, odrzucając jednak założenia czasowe (terminy) uzgodnienia. BoJo sugerował, iż w takim przypadku będzie dążył do przyspieszonych wyborów. Trudno jednak mówić o podbiciu układów typu risk-off na rynkach. W konsekwencji waluty EM pozostają relatywnie silne. Warto jednak mieć na uwadze, iż teoretycznie zakres dalszej aprecjacji na PLN uległ ograniczeniu. Na większości par widoczna jest próba wygenerowania impulsu wzrostowego.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane z krajowego rynku pracy. Inwestorzy spodziewają się, iż stopa bezrobocia za wrzesień wyniesienie 5,1%. Na szerokim rynku brak jest kluczowych wskazań – inwestorzy skupiają się na Brexitcie oraz negocjacjach handlowych na linii USA-Chiny.

Z rynkowego punktu widzenia kurs USD/PLN „wyrysował" potencjalny spodek skąd możemy spodziewać się próby odbicia w kierunku okolic 3,88-3,90 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Kursy walut. Złoty korzysta ze słabości dolara
Waluty
Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko
Waluty
Piłka po stronie RPP
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami