COVID i cła straszą inwestorów

Środa przyniosła mocny zwrot rynkowych nastrojów. Podstawowym powodem są pogarszające się dane epidemiologiczne. Swoje dołożył też prezydent Trump, zapowiadając nowe cła na UE i Wielką Brytanię. W konsekwencji umocnił się dolar.

Publikacja: 25.06.2020 10:02

Przemysław Kwiecień, CFA główny ekonomista, X-Trade Brokers DM

Przemysław Kwiecień, CFA główny ekonomista, X-Trade Brokers DM

Foto: XTB

W ostatnich komentarzach wskazywałem na fakt, iż rynki dość swobodnie podchodzą do kwestii pogarszających się statystyk epidemiologicznych. O ile globalne rekordy to w dużej mierze efekt rozlania się pandemii na rynki wschodzące, to bardzo nieciekawe trendy w USA dają jasno do zrozumienia, że nie da się szybko wrócić do rzeczywistości z lutego. Inwestorzy początkowo zadowolili się zapewnieniami Białego Domu, że restrykcje nie wrócą, jednak dalsze pogarszanie się statystyk (szczególnie w takich stanach jak Kalifornia, Teksas czy Floryda) może tę percepcję zmienić. Decyzja o kwarantannie dla przyjeżdżających do Nowego Jorku z wybranych południowych stanów uzmysłowiła rynkom, że sprawy nie można dłużej lekceważyć. Ponownie zatem statystyki epidemiologiczne będą w centrum zainteresowania inwestorów.

Dość nieoczekiwanie nastroje pogrążył jeszcze Biały Dom, zapowiadając cła na wybrane produkty z UE i Wielkiej Brytanii. Kwoty nie są duże – to raptem nieco ponad 3 mld USD, ale inwestorzy pamiętają, że wojna celna również rozpoczęła się od relatywnie niedużych ceł na import stali i aluminium do USA. Stosunki między USA, a Unią nie należą do najlepszych i takie działania ich nie poprawią. Informacja ta odcisnęła się negatywnie na kursie EURUSD, który rósł dość mocno wcześniej w tym tygodniu.

W konsekwencji złoty znów znalazł się pod presją. Jeśli sytuacja epidemiologiczna w USA nadal będzie się pogarszać, możliwy jest (na fali wzrostu awersji do ryzyka) przejściowy wzrost notowań USDPLN powyżej 4. Te dane będą śledzone przede wszystkim. Ponadto dziś w kalendarzu mamy: decyzję Banku Turcji (13:00), minutes EBC (13:30) oraz dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (14:30). O 9:50 euro kosztuje 4,4601 złotego, dolar 3,9692 złotego, frank 4,1862 złotego, zaś funt 4,9338 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek