Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały o średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r. wzrosty jednak systematycznie hamują. W trzecim kwartale 2022 r. ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły średnio „tylko” o 6 proc. w ujęciu rocznym. Takie informacje przynosi najnowszy raport Marsh Global Insurance Market Index

Marsh mówi o umiarkowanym wzroście cen polis w większości regionów świata. Ocenia, że był on spowodowany wolniejszym tempem wzrostu stawek i spadkami w niektórych liniach finansowych i profesjonalnych, w szczególności w przypadku polis dla członków władz spółki (D&O). W Stanach Zjednoczonych, ze średnim wzrostem 5 proc. (spadek ze wzrostu o 10 proc. w drugim kwartale 2022 r.), odnotowano największy spadek cen. Stawki w Wielkiej Brytanii wzrosły o 7 proc. (spadek z 11 proc.), w regionie Pacyfiku o 5 proc. (spadek z 7 proc.), a w Azji o 2 proc. (spadek z 3 proc.). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ceny wzrosły o 5 proc. (podobnie jak w drugim kwartale), a w Europie kontynentalnej o 6 proc. (czyli tak samo jak w poprzednich dwóch kwartałach).

W skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o 6 proc., pozostały więc na tym samym poziomie, co w poprzednim kwartale. Jednocześnie stawki ubezpieczeń OC wzrosły średnio o 4 proc. (mniej niż w drugim kwartale, gdy wzrosły o 6 proc.). Po raz pierwszy od 2017 r. linie finansowe i profesjonalne odnotowały spadki cen, dokładnie o 1 proc. w porównaniu z 16-proc. wzrostem w drugim kwartale. Na spadek wpływ miały przede wszystkim niższe stawki w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii oraz umiarkowane tempo wzrostu w pozostałych regionach.

Po raz pierwszy raport Marsh przedstawił osobne dane dla ubezpieczeń cybernetycznych, oddzielając je od wycen linii finansowych i profesjonalnych. W poprzednich kwartałach to właśnie ceny polis cybernetycznych rosły najmocniej i najsilniej napędzały wzrosty stawek średnich ubezpieczeń na świecie. W trzecim kwartale 2022 r. ceny cyber polis wzrosły na świecie średnio o 53 proc. w ujęciu rocznym. Na największych rynkach ubezpieczeń cybernetycznych, czyli w Stanach Zjednoczonych drożały one o 48 proc., w Wielkiej Brytanii o 66 proc. W drugim kwartale te wzrosty kształtowały się na poziomie odpowiednio 79 i 68 proc.

Najważniejszym problemem, z którym borykają się teraz ubezpieczyciele jest wycena ryzyka. Wiąże się to z obawami wynikającymi z inflacji, zaburzonych łańcuchów dostaw i braku siły roboczej. Problemem stało się też niedoubezpieczenie przedmiotów polis związane z szybko rosnącymi cenami. W efekcie odszkodowania często nie pokrywają w pełni szkód.