PKP Cargo i Polregio, największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, podpisały list intencyjny w sprawie zatrudnienia pracowników pierwszej z tych spółek przez drugą. Program ma być realizowany już od czerwca. W najbliższych miesiącach obejmie do 300 osób. Chodzi o pracowników zatrudnionych w zespołach drużyn trakcyjnych, drużyn manewrowych, rewizji technicznej oraz w obszarze utrzymania i napraw taboru.
Celem zarządu jest uzdrowienie sytuacji w spółce
Na podstawie zawartego porozumienia pracownicy PKP Cargo mogą odpowiadać na zapotrzebowanie i oferty Polregio. W efekcie mają szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie. Dodatkowo nowy pracodawca deklaruje, że pomoże im w uzyskaniu wymaganych kwalifikacji i zapewni możliwość jak najszybszego rozpoczęcia pracy.
„Podkreślam, że wszelkie podejmowane przez zarząd PKP Cargo działania mają na celu faktyczne uzdrowienie sytuacji naszej spółki oraz przede wszystkim długoterminowe utrzymanie jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy. Wszystkie one podejmowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa powszechnego i zakładowego oraz w ramach rzeczywistego dialogu społecznego prowadzonego obecnie w PKP Cargo” – twierdzi Marcin Wojewódka, p.o. prezes giełdowej spółki.
Giełdowa spółka od 1 czerwca kieruje swoich pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Docelowo ma być nim objętych do 30 proc. pracowników, czyli 4,15 tys. osób. Jednocześnie zarząd deklaruje, że jeśli sytuacja się poprawi i zajdzie potrzeba zwiększenia faktycznego zatrudnienia, to podejmie takie działania. Ponadto, aby złagodzić negatywne skutki tego programu dla załogi, zarząd wprowadził kilka zmian, o które zresztą postulowały niektóre związki zawodowe. Chodzi m.in. o zagwarantowanie pracownikom przechodzącym na nieświadczenie pracy pensji na poziomie nie mniejszym niż minimalne wynagrodzenie za pracę i możliwość uprzedniego skorzystania z urlopu wypoczynkowego.
Związkowcy domagają się spotkania z ministrem
Część związkowców głośno wyraża niezadowolenie z działań podejmowanych przez zarząd i grozi protestami. Kilka dni temu Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce i Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy skierowały do ministra infrastruktury pismo, w którym domagają się pilnego zwołania tzw. Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa w celu omówienia sytuacji w PKP Cargo. Stwierdzają w nim, że działania zarządu są wymierzone wyłącznie w pracowników i partnerów społecznych przy jednoczesnej całkowitej bierności w sprawie naprawy systemu funkcjonowania spółki, jej struktury organizacyjnej i kadrowej. To ma grozić wybuchem protestu społecznego załogi.