Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:07 Publikacja: 22.08.2023 21:00
Foto: Bloomberg
Na początku sierpnia z Krajowego Rejestru Sądowego został wykreślony Orlen KolTrans, firma zależna od Orlenu specjalizująca się w kolejowych przewozach towarowych. To konsekwencja przejęcia jej przez Lotos Kolej, podmiot również zależny od płockiego koncernu nabyty rok temu w następstwie finalizacji fuzji Orlenu z Lotosem.
W ubiegłym roku obie kolejowe firmy zanotowały pogorszenie rentowności. W Lotosie Kolej mimo wzrostu przychodów o 13,4 proc. (do 852,2 mln zł) nastąpił spadek zysku netto o 50,3 proc. (do 26,4 mln zł). W Orlen KolTrans sprzedaż zwyżkowała o 17 proc. (do 415,9 mln zł), a czysty zarobek zmalał o 15,6 proc. (do 9,7 mln zł). W tym roku wyniki Lotosu Kolej powinny wzrosnąć z powodu przejęcia. Trudniej będzie o poprawę rentowności. „W obecnej sytuacji rynkowej poziom marż waha się w związku z czynnikami zewnętrznymi w otoczeniu spółki, takimi jak zmiany makroekonomiczne, siatka przewozów czy utrudnienia infrastrukturalne” – informuje dział relacji z mediami Orlenu. Podaje też, że Lotos Kolej największe spadki notuje w biznesie transportu kontenerów. To następstwo wybuchu wojny w Ukrainie, spowolnienia gospodarczego i sankcji, które istotnie ograniczyły przewozy na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku. Poprawa oczekiwana jest po zakończeniu działań zbrojnych na Wschodzie i po odbudowaniu siły nabywczej państw europejskich. „Nie oznacza to jednak, że do tego czasu nie pojawią nowe połączenia krajowe wraz z nowymi pomysłami na wykorzystanie wagonów intermodalnych (do przewozu kontenerów – red.). Pozwoliłoby to do pewnego stopnia zrekompensować część spadków wywołanych sytuacją globalną” – twierdzi Orlen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To konsekwencja znaczącego spadku zrealizowanych przewozów oraz przeszacowania taboru kolejowego. Od lata ubiegłego roku spółka przeprowadza działania naprawcze. W czerwcu zaprezentuje sformalizowany plan restrukturyzacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
To dokument przyznający związkom zawodowym i pracownikom kolejowej spółki określone uprawnienia. Za zgodną sędzi-komisarza odstąpiono od niego ze skutkiem od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego PKP Cargo, czyli od 27 lipca 2024 r.
Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) mocno zwiększy wydatki. Na 2025 r. zaplanowała ogłoszenie przetargów dotyczących budowy i modernizacji linii o wartości ok. 16 mld zł.
Trump zasugerował cięcia ceł na samochody, ale wśród inwestorów utrzymuje się duża niepewność.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas