PKP Cargo liczy na usprawnienie przewozów towarowych pomiędzy UE i Ukrainą, w tym pomiędzy Polską i Ukrainą, co powinno przełożyć się także na wzrost wolumenu ładunków transportowanych przez giełdową spółkę. Chodzi zwłaszcza o udrożnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, ustanowionych przez państwa wspólnoty ponad rok temu i przeznaczonych do przewozu produktów rolnych i innych towarów. PKP Cargo domaga się zwłaszcza działań zmierzających do zmniejszenia kolejki pociągów oczekujących na wjazd do rozładunku w gdańskim Porcie Północnym.
„Uważamy, że konieczne jest wprowadzenie koordynacji przewozów po stronie kolei ukraińskich, w tym rezygnacja z nadawania przesyłek ponad miarę w relacji do możliwości punktów rozładunkowych w portach. Dysponując dużym potencjałem taborowym, zaproponowaliśmy możliwość konteneryzacji ziarna celem zwiększenia liczby przewozów przez polsko-ukraińskie kolejowe przejścia graniczne, z wykorzystaniem polskiej infrastruktury 1435 mm [rozstaw szyn na krajowych trasach kolejowych – red.] i obsługą przewozów przez PKP Cargo” – informuje Dariusz Seliga, prezes giełdowej spółki.
Do zwiększenia kolejowych przewozów towarowych pomiędzy Polską i Ukrainą, a także pomiędzy innymi krajami, powinna przyczynić się m.in. realizacja projektu „Digital Platform for Rail Freight”. W jego ramach założono stworzenie cyfrowej platformy, która ułatwi płynną wymianę danych pomiędzy przewoźnikami a operatorami biorącymi udział w przewozach towarowych na europejskim rynku. Koordynatorem i liderem tego projektu jest Międzynarodowy Związek Kolei (UIC), którego członkiem jest m.in. PKP Cargo. Budżet projektu to 7,12 mln euro (32 mln zł), z czego połowę ma stanowić unijne dofinansowanie.