Orlen rośnie w siłę na rynku paczek. A pocztowcy się skarżą

Naftowy koncern podwoi w br. sieć automatów, w których można odbierać przesyłki. Pocztowcy chcą wymóc współpracę obu firm.

Publikacja: 30.01.2023 21:00

Orlen rośnie w siłę na rynku paczek. A pocztowcy się skarżą

Foto: Adobestock

Automaty w Polsce stają się jedną z kluczowych broni w walce o klientów robiących e-zakupy. Rynek takich maszyn wciąż dynamicznie rośnie i choć lider – firma InPost – ma prawie 20 tys. automatów w naszym kraju, to jest on nadal nienasycony. O swój kawałek tortu walczą kolejni gracze, bitwa o lokalizacje jest zajadła. Orlen dysponuje 2 tys. urządzeń. – W tym roku planujemy zainstalować co najmniej drugie tyle maszyn – zapowiadają w biurze prasowym koncernu.

Premier interweniuje?

Poczta Polska (PP) przespała swój moment. Zapowiadała 2 tys. maszyn do końca 2022 r., ale potem deklarowała, że osiągnie cel w I kwartale 2023 r. Projekt złapał jednak wielkie opóźnienie i teraz w PP twierdzą, że zrealizują go przed rokiem 2024. W wyścigu na automaty państwowa spółka jest więc w ogonie. Firma podaje, że ma 200 maszyn. A to kropla w porównaniu z rywalami. Wystarczy wspomnieć, że DPD ma już około 3 tys. takich urządzeń, a Allegro 2 tys. Wszyscy operatorzy zapowiadają dynamiczną ekspansję.

Za porażkę pocztowa Solidarność obwinia Orlen i pisze do premiera, by ten zainterweniował. Stacje benzynowe Polskiego Koncernu Naftowego zostały wyłączone z sieci punktów odbioru PP w ub.r. Choć współpraca obu państwowych spółek trwała od 2015 r. i była przedłużana, ostatecznie płocki gigant zdecydował się zrezygnować z dalszej współpracy. Dlaczego? Można się tylko domyślać, ale fakt, że po tym sieć automatów paczkowych Orlenu wręcz wystrzeliła, a PP wciąż nie jest w stanie zrealizować swoich zapowiedzi dotyczących rozbudowy liczby punktów, mówi sam za siebie.

Bogumił Nowicki, szef tego związku, twierdzi, że sytuacja jest patologiczna i zamiast do synergii doszło do antagonizmu między spółkami. Podkreśla, że niedopuszczalne jest, aby przedsiębiorstwa państwowe wzajemnie się niszczyły. „Szczególnie bulwersuje fakt, że Orlen rozwija swoją działalność konkurencyjną do Poczty Polskiej, współpracując z pocztą niemiecką! Takie działanie jest karygodne z punktu widzenia interesu państwa” – czytamy w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Orlen odpiera ten zarzut.

Współpraca z DHL

– Orlen nie współpracuje z pocztą niemiecką. Usługa Orlen Paczka jest realizowana przez polską spółkę z naszej grupy kapitałowej – Ruch. Na rynku niemieckim spółka zależna Orlen Deutschland jedynie wynajmuje na swoich stacjach miejsca pod automaty paczkowe m.in. firmie DHL. Współpraca ta nie ma wpływu na działalność firm kurierskich w Polsce – wyjaśniają w biurze prasowym Orlenu.

Z kolei w PP deklarują, że nie zamierzają oddawać pola na rynku automatów rywalom. – Pracujemy nad uruchomieniem nowej sieci zewnętrznych urządzeń Pocztex Automat, co nastąpi jeszcze w br. Klienci będą mieli możliwość odbioru, nadania i zwrotu przesyłek kupionych online zarówno w miastach wojewódzkich, jak i powiatowych oraz gminnych. Finalizujemy prace nad aplikacją umożliwiającą odbiór przesyłek z tych urządzeń, a docelowo także i nadanie – zapowiadają w centrali PP.

Transport
InPost idzie na miliard
Transport
Mediacje w PKP Cargo
Transport
PKP Cargo trwają mediacje ze związkowcami
Transport
PKP Cargo stawia nie tylko na przewozy materiałów budowlanych
Transport
KNF ukarała byłego szefa Ursusa
Transport
Największa przepaść w wycenie między Boeingiem a Airbusem