Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od kilku dni kurs akcji PKP Cargo systematycznie spada. Podobne pod tym względem były wtorkowe notowania. Jeszcze na otwarciu sesji cena walorów firmy wynosiła 43,35 zł, co oznaczało zniżkę o 1,9 proc. Przez następne kilkadziesiąt minut podaż była jednak tak duża, że spadki sięgnęły 10,3 proc. Tym samym kurs papierów przewoźnika wynosił zaledwie 39,65 zł. Ostatnio tak mało płacono za nie we wrześniu 2016 r. W kolejnych godzinach wtorkowej sesji spadki były już mniejsze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zależna od Orlenu firma w biznesie intermodalnym pozyskuje nowe kontrakty oraz realizuje przewozy w ramach zasobów i kompetencji. Na razie nie planuje inwestycji w tym obszarze. Istotnego ożywienia spodziewa się dopiero po 2030 r.
Na nadchodzące miesiące zapowiedziano m.in. oddanie kolejnych kilometrów autostrady A2 łączących Białą Podlaską z Warszawą, drugi fragment Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej pomiędzy Żukowem i węzłem Gdańsk Południe czy odcinek S7 Modlin – Czosnów.
Udział transportu intermodalnego w całym rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce rośnie. Z wolumenami jest słabiej, ale firmy wierzą, że w długim okresie intermodal ma dobre perspektywy.
Spółka inwestuje m.in. w logistykę magazynową oraz transport przesyłek nieskonteneryzowanych. Równolegle prowadzi wewnętrzne działania optymalizacyjne, które wspierają jej efektywność i podnoszą jakość obsługi.
Spotkanie w sprawie zawieszenia zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy nie przyniosło żadnych efektów. Kolejne odbędzie się 17 lipca. Związkowcy nie chcą też zmian w strukturze organizacyjnej spółki.
Akwizycja holenderskiej firmy Nijman/Zeetank to nie tylko wzmocnienie w kluczowych dla giełdowej spółki przewozach produktów chemicznych i paliw, ale i możliwość rozwoju na perspektywicznym rynku transportu intermodalnego.